آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه ای ایران

به گزارش کشتی کروز، آبشار کبودوال یکی از آبشارهای معروف ایران واقع در استان گلستان است که تنها آبشار خزه ای ایران نیز محسوب می گردد. برای دیدن این آبشار زیبا باید به شهر علی آباد بروید و مسیری زیبا را در دل جنگل های شمالی طی کنید. اگر می خواهید از آبشار کبودوال بازدید کنید با ما همراه باشید.

آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه ای ایران

وقتی به استان گلستان سفر می کنیم گزینه های فراوانی برای دیدن و تفریح کردن وجود دارد. مواردی که بیشتر آن ها جز شگفتی های طبیعی کشورمان محسوب می گردد و با وجود شرایط خشک در بیشتر نقاط ایران، این گونه دیدنی ها را فقط می توانید در شمال کشور پیدا کنید. یکی از این زیبایی های خدادادی آبشار کبودوال است، آبشاری بسیار معروف و تمام خزه ای که نظیر آن در هیچ کجای ایران وجود ندارد و از این باب است که توانسته شهرتی برای خود به دست آورد.

بیشتر بدانید: جاذبه های گردشگری گلستان؛ بهشت ناشناخته شمال ایران

کبودوال آبشاری زیبا در جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول واقع در استان سرسبز گلستان است که 15 متر ارتفاع دارد و حدود 11 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. این آبشار که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد در عمق جنگل انبوه و زیبایی قرار گرفته است که همین راستا حرکت تا رسیدن به آبشار خود نیز می تواند یک جاذبه طبیعی فوق العاده باشد که سرشار از حس بودن در محیطی کاملاً متفاوت است. آب اصلی این آبشار از کوه هارون سر چشمه می گیرد که در ارتفاعی حدود 1700 متری قرار گرفته است. یکی از نکات مهم در باره آب آبشار کبودوال این است که بسیار زلال، شفاف و تمیز است و ضمن آنکه از دیدن این آب پاک لذت خواهید برد همچنین امکان آشامیدن نیز از آن وجود دارد و شاید خالص ترین آبی باشد که در تمام زندگی تان خواهید خورد.

بیشتر بدانید: آبشار مارگون بزرگترین آبشار چشمه ای دنیا

زمانی که راه را برای رسیدن به این آبشار آغاز می کنیم باید ابتدا از شهرستان علی آباد کتول به سمت جنگل کبودوال راه بیفتید، از مردم محلی راستا آبشار را سؤال کنید تا راه درست را به شما نشان دهند. خوبی سفرتان این است که راستا رسیدن به آبشار خیلی زیاد نیست و خود راستا نیز برایتان یک جاذبه زیبای طبیعی است که در حال عبور از آن هستید. مثلاً در راهتان از روی یک پل عبور خواهید کرد که زیر آن رودخانه ای کم آب عبور می نماید و نمای شگفت را به شما نشان می دهد و گویی دری برای ورود به جنگل انبوه است. در طول راستا نیز بیشتر از روی سنگ فرش های ساخته شده و مرتبطی رد خواهید شد که در یک سمتش رودخانه و سمت دیگرش دامنه کوه است و ضمن آسان تر کردن حرکت شما حس خوبی را از بودن در آن به شما منتقل خواهد نمود. آبشارهای کوچک، رودخانه ها، انواع گونه های گیاهی و جانوری، صدای پرندگان و حس عجیب بودن در جنگل، این ها تمام چیزهایی است که در طول را از شما استقبال خواهند کرد تا شمارا به مقصد برسانند.

برای دسترسی به آبشار کبودوال باید به شهر علی آباد در استان گلستان بروید، بعد از آن از شهر خارج شده و راه جاده کبود وال را پیش بگیرید، از کنار سد خاکی زرین گل عبور می کنید و سپس از آنجا راه جنگل کبودوال را پیش بگیرید، در ابتدای آغاز جنگل پارکینگی وجود دارد که می توانید ماشین خود را در آنجا پارک کنید و راهپیمایی خود را برای رسیدن به آبشار کبودوال آغاز کنید. امکان ماندن در آبشار یا جنگل وجود ندارد و شما زمان خود را باید طوری تنظیم کنید که حتماً قبل از تاریک شدن هوا از جنگل خارج شده و به شهر باز شد. در شهرهای شمالی نیز که مشکل اسکان وجود ندارد و می توانید از هتل ها، مسافر خانه ها و خانه های اجاره ای که به وفور در تمامی شهرهای شمال یافت می گردد بهره ببرید.

  • تهران - دماوند - فیروزکوه - قائم شهر - ساری - بهشهر - گرگان - علی آباد (6 ساعت - 461 کیلومتر)
  • مشهد - قوچان - بجنورد - گالیکش - مینودشت - آزادشهر - علی آباد (7 ساعت-555 کیلومتر)
  • البته راه آسان تر این است که شما یا هواپیما خود را به گرگان برسانید و سپس از گرگان به علی آباد بروید.

گروه گردشگری کشتی کروز

منبع: setare.com

به "آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید