آشنایی فعالان اقتصادی با قوانین بانکی، اختلافات در قراردادهای مشارکت را کاهش می دهد

به گزارش کشتی کروز، اعضای کمیسیون انرژی اتاق ایران در جلسه ای با موضوع نحوه محاسبه سود قراردادهای مشارکت مدنی ارزی و ریالی به بررسی علل اختلافات صاحبان بنگاه ها و بانک ها که دو طرف قراردادهای مشارکت هستند، پرداختند. بر اساس آنچه در این نشست عنوان شد منشأ اصلی این اختلاف ها عدم آشنایی صاحبان بنگاه ها و محاکم دادگاه با مفاهیم و قوانین بانکی است.

آشنایی فعالان اقتصادی با قوانین بانکی، اختلافات در قراردادهای مشارکت را کاهش می دهد

حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران با بیان این مطلب که برگزاری چنین نشست ها و سمینارهایی می تواند سطح آگاهی تشکل ها و فعالان اقتصادی را نسبت به قوانین بانکی بالا ببرد، گفت: مدیران، صاحبان بنگاه ها و وکلای شرکت ها با حضور در این نشست ها و مطالعه می توانند سطح آگاهی خود را درباره انواع عقود بانکی و قوانین حاکم بر آنها افزایش دهند.

این فعال اقتصادی رسیدن به یک وحدت رویه بین بنگاه ها و بانک ها و توجه محاکم دادرسی به آن را تنها راه حل برای رهایی از این حجم بالا از پرونده های موجود در دادسرا درباره قراردادهای بانکی دانست و تشریح کرد: دادگاه ها باید از این نگاه تک بعدی به فعالیت بانکی که تنها محدود به سود و حاشیه سود می شود، خارج شده، حقوق دو طرف دعوا را بهتر بشناسند و با انواع عقود بانکی آشنا شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در قراردادهای مشارکت، بانک ها تنها در سود شریک محسوب می شوند، درحالی که در مفهوم مشارکت، دو طرف یک قرارداد باید هم در سود و هم در زیان، شریک باشند.

صالحی با انتقاد از برخوردهای سلیقه ای بانک ها در زمان انعقاد قرارداد با بنگاه های اقتصادی، آگاهی فعالان اقتصادی از متن قراردادها، حقوق قانونی خود و بانک و قوانین جاری کشور دراین باره را راه حلی برای پایان دادن به بخشی از مسائل موجود دانست.

بر اساس اظهارات او این نشست اولین جلسه ای بود که دراین باره برگزار گشت و قرار است در سلسله نشست های بعدی مفاهیم مرتبط با این موضوع به صورت گسترده تری توسط یاسر عرب نژاد، وکیل دادگستری و نویسنده چندین کتاب در این حوزه، تشریح شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "آشنایی فعالان اقتصادی با قوانین بانکی، اختلافات در قراردادهای مشارکت را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی فعالان اقتصادی با قوانین بانکی، اختلافات در قراردادهای مشارکت را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید