ادعاهای ترامپ علیه غنی سازی ایران و پرونده لوینسون

به گزارش کشتی کروز، رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری همزمان درباره پرونده کارمند سابق و ناپدید شده اف بی آی و غنی سازی اورانیوم ایران اظهارنظر و ادعاهایی بیان کرد.

ادعاهای ترامپ علیه غنی سازی ایران و پرونده لوینسون

به گزارش گروه بین الملل کشتی کروز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ادامه اظهارنظرهای آمریکایی ها درباره ادعای مفقود شدن رابرت لوینسون کارمند سابق اف بی آی در ایران، در پیغامی توئیتری گفت، اگر ایران بتواند لوینسون را برگرداند، گامی بسیار مثبت خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا در یک پیغام توئیتری نوشته است: اگر ایران بتواند رابرت اِی لوینسون مامور آمریکایی ربوده شده سابق اف بی آی را که 12 سال قبل در ایران مفقود شده است برگرداند، اقدامی مثبت خواهد بود. در عین حال، با توجه به اطلاعات و باور موجود، ایران در حال غنی سازی بوده و هست که این یک اقدام خیلی بد خواهد بود.

اظهارنظر همزمان دونالد ترامپ درباره پرونده رابرت لوینسون و غنی سازی اورانیوم در ایران در شریطی اجرا شده که مقام های ایرانی بارها ادعاهای ضد ایرانی واشنگتن را رد نموده اند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه (دیروز) درخصوص ادعاها درباره اینکه لوینسون تبعه آمریکایی در ایران پرونده ای در دادگاه انقلاب دارد، گفت: آقای لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در هیچ یک از محاکم ایران ندارد. بحث مفقود شدن ایشان است که جمهوری اسلامی برای یاری انسانی پرونده یک مفقود را برای او باز نموده است. براساس درخواستی که از ایران شد ایران با حسن نیت این موضوع را پیگیری می نماید. ما اطلاعی از سرنوشت ایشان نداریم اما هرکاری از دست ما بر بیاید انجام می دهیم.

طبق بعضی گزارش ها، رابرت لوینسون کارمند سابق اف بی آی در سال 2007 برای انجام یک مأموریت به سفارش سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) راهی ایران شده بود.

مقامات آمریکایی مدعی اند که او به جزیره کیش سفر نموده و در آنجا مفقود شده است. بعد از مفقود شدن لوینسون چند تصویر و یک نوار ویدئویی از وی منتشر شد، در حالی که لباس زندانیان گوانتانامو را بر تن داشت.

هرچند مقام های ایران بارها اعلام کردند که اطلاعی از سرنوشت رابرت لوینسون ندارند، اما طی سال های گذشته ادعاهای ضد ایرانی آمریکایی ها در این باره همچنان ادامه داشته است.

چندی قبل وزارت امور خارجه آمریکا از پاداش جدید تا 20 میلیون دلار برای اطلاعات معتبری که به مکان و بازگشت رابرت لوینسون اشاره کند، اطلاع داد (جزئیات بیشتر).

اظهارنظر توئیتری ترامپ درباره غنی سازی اورانیوم در ایران هم چند روز بعد از اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران اجرا شده است.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال اقدام غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام و بعد از فرصت سوزی دیگر طرف های این توافق برای عمل به تعهداتشان و و بی توجهی آنها به وعده های پیاپی شان، اجرای گام های اول، دوم، سوم و چهارم کاهش تعهدات برجامی را شروع نموده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران چهاردهم آبان ماه با اعلام گام چهارم برجامی ایران گفت: گامی که از فردا شروع می کنیم در فردو خواهد بود و می دانید که طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گازدهی را در فردو شروع کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ همه اینها را می دانیم، حساسیت آنها را می دانیم و حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها می دانیم.

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد که ایران از روز چهارشنبه (پانزدهم آبان) در فردو و با حضور بازرسان آژانس دست به غنی سازی تا سقف 5 درصد خواهد زد. اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی ذیل سازوکار بندهای 36 و 37 توافق برجام صورت می گیرند(جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "ادعاهای ترامپ علیه غنی سازی ایران و پرونده لوینسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعاهای ترامپ علیه غنی سازی ایران و پرونده لوینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید