از سرگیری اعتراضات در چند استان عراق

به گزارش کشتی کروز به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی چاپ لندن، هزاران شهروند عراقی در استانهای مرکزی و جنوبی این کشور امروز بار دیگر اعتراضات خود را از سر گرفتند. این اعتراضات که پیش از این نیز در مخالفت با شرایط بد معیشتی ادامه داشت، به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا حدود یک و ماه نیم متوقف شده بود.

از سرگیری اعتراضات در چند استان عراق

اعتراضات مردمی عراق در حالی صورت می گیرد که مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید این کشور اخیرا دستوراتی را صادر کرد. الکاظمی اخیرا دستور آزادسازی تمامی بازداشت شدگان و تحقیق در مورد کشتار تظاهرات کنندگان و بازگرداندن فرماندهان امنیتی برکنار شده از پُستهایشان را صادر کرد. به موجب این حکم، عبدالوهاب الساعدی مجددا به ریاست سازمان مبارزه با تروریسم در عراق منصوب شد.

در پی این اعتراضات، نیروهای امنیتی عراق امروز پل الجمهوریه منتهی به میدان التحریر و منطقه الخضراء را مسدود کردند و مانع از عبور و مرور غیر نظامیان شدند.

معترضین که در میدان التحریر بغداد تجمع نموده بودند با سر دادن شعارهایی خواهان شناسایی عاملان قتل بیش از 600 معترض عراقی شدند و بر ضرورت محاکمه مفسدان [مالی و امنیتی] تاکید کردند.

به گفته شاهدان عینی در استانهای ذی قار، المثنی، واسط و الدیوانیه نیز صدها معترض عراقی به خیابانها آمدند.

شهر بغداد و 14 استان عراق از اکتبر سال 2019 شاهد اعتراضات علیه ناکارآمدی و فساد بوده است تا جایی که این اعتراضات به استعفای عادل عبدالمهدی منجر شد. به گفته کمیساریای حقوق بشر عراق (وابسته به مجلس) در جریان این اعتراضات حدود 600 معترض کشته شدند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "از سرگیری اعتراضات در چند استان عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری اعتراضات در چند استان عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید