از طاعون تا وبا؛ با مرگبارترین سلاح های بیولوژیک تاریخ آشنا شوید

به گزارش کشتی کروز، وب سایت فرارو: اگر می خواهید بدانید سلاح های بیولوژیک از چه طریق میان انسان ها منتشر می شوند، باید به عرض برسانیم که انتشار ذرات آلوده به عامل بیماری در هوا و استنشاق آن ها توسط انسان، به کارگیری مواد منفجره مانند بمب و موشک، آلوده ساختن آب و غذا و یا جذب به وسیله پوست و تزریق به بدن، به عنوان راه های انتشار سلاح های بیولوژیک به شمار می فرایند.

از طاعون تا وبا؛ با مرگبارترین سلاح های بیولوژیک تاریخ آشنا شوید

هرگونه عامل عفونی نظیر ویروس، باکتری یا سم که از روی غرض و به طور آگاهانه برای آسیب رساندن به سلامتی افراد، حیوانات و طبیعت مورد استفاده قرار بگیرد، سلاح بیولوژیک تلقی می گردد؛ این سلاح ها می توانند تلفات جانی گسترده، مسائل اجتماعی، خسارت های اقتصادی و مسائل زیست محیطی غیرقابل جبران در پی داشته باشند.

تحت کنترل در آوردن و مدیریت پیامد های ناشی از این گونه سلاح ها نیز بسیار سخت است، چرا که پس از انتشار به گونه ای افسارگسیخته میان افراد جامعه شیوع پیدا نموده و به صورت لحظه ای بر دامنه نفوذ آن ها افزوده می گردد که حتی ممکن است از منطقه مورد هدف نیز فراتر برود و سایر جوامع را هم مبتلا کند.

این گونه از تسلیحات غیرقابل رویت و بسیار مرگبار بوده و عمر آن ها صرفا به عصر حاضر محدود نمی گردد؛ این نوع از بیوتروریسم که میکرو ارگانیزم ها یا نمونه های عفونی را برای ایجاد رعب و هراس افکنی مورد استفاده قرار می دهد، مدت ها قبل یعنی زمانی که هیتی ها در 1400 سال قبل از میلاد گوسفندان مبتلا به بیماری تولارمی را به محدوده دشمنان می فرستادند، شکل گرفت.

با این حال به استثنای بعضی حوادث نادر و مستند شده، مورخان و زیست شناسان قادر به تمیز دادن اپیدمی های طبیعی از حملات عمدی بیولوژیکی به وقوع پیوسته در دوران قدیم نیستند؛ چرا که نه تنها اطلاعات چندان دقیقی از گذشته علم زیست شناسی در دسترس نیست بلکه امکان دستکاری همین اطلاعات اندک به خاطر اغراض سیاسی وجود دارد و گذر زمان نیز می تواند حقیقت را تحریف نموده باشد. به هر روی، سلاح های بیولوژیک بسیار کشنده هستند و در صورت شیوع ممکن است تمام دنیا را آلوده نمایند.

در ادامه به مرگبارترین انواع سلاح های بیولوژیک اشاره خواهیم کرد.

سیاه زخم

باکتری باسیلوس آنتراسیس عامل بیماری سیاه زخم محسوب می گردد و یکی از مرگبارترین میکروارگانیسم هایی بوده که تا به امروز به عنوان سلاح بیولوژیک مورد استفاده قرار گرفته است. این باکتری در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده در گروه A. طبقه بندی شده که نشان از درجه ریسک بالای آن برای سلامت بشر دارد.

گفتنی است که عامل بیماری سیاه زخم می تواند طی مدت زمان طولانی در محیط اطراف زنده بماند. این سلاح بیولوژیک از حدود یک قرن پیش در قالب پودر، ذرات معلق در هوا، آب و غذا و ... مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجا که عامل سیاه زخم فاقد بو و طعم بوده و غیرقابل رویت است، به عنوان یکی از موثرترین سلاح های بیولوژیکی به شمار می رود. در سال 2001 نامه هایی حاوی پودر سیاه زخم از طریق سیستم پست ایالات متحده به آدرس بعضی افراد ارسال شد که 5 کشته و 20 بیمار برجا گذاشت.

تولارمی یا بیماری تب خرگوش

باکتری عامل این بیماری فرانسیسلا تولارنسیس نام داشته و بسیار واگیردار است. عامل تولارمی از طریق هوا منتشر شده و منجر به بروز ذات الریه شدید همراه با عفونت های خطرناک در بدن می گردد. این باکتری در طبیعت و ذرات معلق وجود دارد و علاوه بر حیواناتی همچون خرگوش و دیگر جوندگان، انسان را نیز مبتلا می نماید.

تماس مستقیم با حیوان ناقل، نفوذ آب و ذرات آلوده به دهان و گزیده شدن توسط حشرات ناقل، از جمله راه های انتقال این بیماری به شمار می فرایند.

آبله

آبله یک بیماری عفونی فوق العاده جدی و خطرناک به حساب می آید و عامل آن ویروسی به نام واریولا است که به طور بالقوه می تواند در قالب یک سلاح بیوتروریسم مورد استفاده قرار بگیرد. اگرچه آبله قابل انتقال از انسان به انسان بوده، اما دیگر به عنوان تهدیدی برای سلامت بشر در نظر گرفته نمی گردد؛ چرا که از سال 1980 ریشه کن شده است.

با این حال ویروس واریولا هم اکنون در آزمایشگاه هایی واقع در روسیه و ایالات متحده نگهداری می گردد و اگر به دست افراد شرور بیفتد، قابلیت تبدیل شدن به یک سلاح مرگبار را دارد؛ چون که این ویروس به سرعت و به راحتی میان انسان ها شیوع پیدا می نماید.

بوتولیسم

بوتولیسم یک بیماری خطرناک ناشی از سم فراوری شده توسط باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم است. فرایند فراوری این سم نسبتا آسان بوده و از قدرت کشندگی بسیار بالایی برخوردار است؛ در حدی که یک گرم از آن قادر به کشتن بیش از یک میلیون انسان خواهد بود. سم بوتولیسم از طریق آب و غذای آلوده و یا ذرات معلق در هوا قابلیت انتشار دارد.

این سم به طور طبیعی در خاک جنگل ها و یا رسوبات ته دریاچه ها یافت می گردد. گفته شده در اوایل دهه 1930 گروهی از سربازان ژاپنی طی عملیات اشغال مانچو اسرای چینی را به سم بوتولیسم آلوده نموده اند. ناگفته نماند که سلاح های بیولوژیک در دوران جنگ دنیای دوم رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کردند.

ابولا

بیماری ابولا منجر به تب هموراژیک ویروسی در انسان شده و تقریبا مشابه تب ماربورگ و تب دنگی عمل می نماید. این بیماری از حیوانات به انسان منتقل شده و از درجه کشندگی بالایی برخوردار است؛ بر طبق شنیده ها این ویروس طی سال های 1986 تا 1990 به عنوان یک سلاح بیولوژیک توسط اتحاد جماهیر شوروی فراوری می شد. با این حال هیچ مدرکی دال بر اثبات این سخن تا به امروز یافت نشده است. همچنین ظاهرا کشور مذکور به توانایی فراوری انبوه ویروس ماربورگ نوع U؛ که به عنوان گونه دوقلوی ابولا شناخته می گردد نیز دست یافت. باید بدانید که تب ماربورگ دارای نرخ کشندگی 90 درصد است.

طاعون

باکتری یِرسینیا پستیس عامل بروز انواع بیماری طاعون در انسان ها به شمار می رود؛ این باکتری از طریق نیش کک که از خون جوندگان مبتلا تغذیه نموده باشد به انسان منتقل خواهد شد و سریعا میان جوامع بشری گسترش پیدا می نماید؛ آنتی بیوتیک ها نیز نمی توانند تاثیر مناسبی در فرآیند مقابله با آن داشته باشند.

قابلیت فراوری انبوه، انتشار از طریق ذرات معلق، نرخ بالای کشندگی و شیوع سریع، طاعون را به یک سلاح بیولوژیک فوق العاده مهلک تبدیل نموده است. در دوران جنگ دنیای دوم کک های حامل طاعون توسط ژاپنی ها در بعضی مناطق چین پخش شد. همچنین شوروی سابق در دهه 1980 مقادیر زیادی از این ویروس را برای اهداف نظامی به فراوری رساند.

بانیا ویروس ها

خانواده ویروس های بانیاویردا شامل سه دسته با نام های: نایرو ویروس، فلبوویروس و هانتاویروس هستند. اگرچه هیچگونه سندی مبنی بر اثبات استفاده از این گونه ویروس ها به عنوان سلاح بیولوژیک در دسترس نیست، اما طی جنگ کره حدود سه هزار سرباز آمریکایی و کره ای مبتلا به تب هموراژیک ناشی از آن هانتاویروس شدند. نرخ کشندگی بانیاویروس ها حداکثر تا 50 درصد برآورد می گردد.

وبا

بیماری وبا به نوعی عفونت در روده کوچک اطلاق می گردد که با مصرف آب و مواد غذایی آلوده به باکتری پدید می آید؛ باکتری در روده شخص مواد سمی منتشر نموده و منجر به بروز اسهال شدید می گردد. باکتری وبا در اصطلاح علمی ویبریو کلرا نامیده شده و در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به کم آبی مفرط و مرگ فرد مبتلا گردد.

نکته خرسند نماینده اینجاست که وبا به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی گردد. در گذشته این بیماری توسط بعضی کشور ها نظیر آمریکا، آفریقای جنوبی، ژاپن، عراق و ... مورد استفاده قرار گرفته است.

در خاتمه اگر می خواهید بدانید سلاح های بیولوژیک از چه طریق میان انسان ها منتشر می شوند، باید به عرض برسانیم که انتشار ذرات آلوده به عامل بیماری در هوا و استنشاق آن ها توسط انسان، به کارگیری مواد منفجره مانند بمب و موشک، آلوده ساختن آب و غذا و یا جذب از طریق پوست و تزریق به بدن، به عنوان راه های انتشار سلاح های بیولوژیک به شمار می فرایند.

منبع: برترین ها

به "از طاعون تا وبا؛ با مرگبارترین سلاح های بیولوژیک تاریخ آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از طاعون تا وبا؛ با مرگبارترین سلاح های بیولوژیک تاریخ آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید