بازتاب عکس های نجومی عکاس ایرانی

به گزارش کشتی کروز، ماه مه گذشته ، صفحه رسمی انجمن جغرافیای ملی یا همان نشنال جئوگرافیک مشهور، اقدام به انتشار سه عکس فوق العاده از بابک تفرشی عکاس ایرانی نموده است و در شرح آنها در ابتدا نقل قول مستقیمی از تفرشی را آورده است.

بازتاب عکس های نجومی عکاس ایرانی

تفرشی می گوید: ماه مه گذشته وقتی سیاره درخشان مشتری تقریباً با مرکز کهکشان [راه شیری] هماهنگ شد، من در کارگاه عکاسی آسمان شب خود در لاپالما واقع در جزایر قناری بودم. این منظره از این بهشت حیرت انگیز اروپا در فاصله تنها 200 کیلومتری ساحل آفریقا خیره نماینده بود.

با عظیم نمایی درخشان ترین نقطه که همان سیاره مشتری است، در عکس نخست می توان سحابی تاریک عظیم معروف به پایپ را با چشم دید که در آسمان جزایر قناری بدین شکل خیره نماینده قابل مشاهده بوده است.

همانطور که در عکس سوم دیده می گردد، در اعماق آسمان شب سایه هایی تاریک به شکل مار در سمت چپ و پایین تصویر، روبروی ما قرار می گیرند که این سحابی تاریک کوچک معروف به اسنیک به معنی همان مار است که به گفت تفرشی، این سحابی یکی از موارد مورد علاقه وی در آسمان شب است.

سحابی اسنیک مانند سایر ابرهای بین ستاره ای است که عمدتا از هیدروژن ساخته شده اند، اما ذرات غبار بیشتری دارند و به اندازه کافی متراکم شده اند که نور ستارگان پشت خود را مسدود نمایند.

سحابی تاریک ابری از گرد و غبار و گاز است که گازش نور میدان های ستارگان یا سحابی های تابان پشت سرش را که از این ابر می گذرند، جذب می نماید. سحابی های تاریک، که به سحابی های جذبی نیز معروفند، هیچ تشعشعی از خود ندارند، ولی ممکن است نورهای جذب شده را به شکل امواج رادیویی یا انرژی مادون قرمز دوباره بتابانند. شاید جرم سحابی های تاریک چندین هزار بار از جرم خورشید بیشتر باشد. اگر یک سحابی به اندازه کافی جرم داشته باشد، در نقطه ای از زمان موادش فشرده شده و تبدیل به ستاره می گردد. شاید سپس سحابی تاریک با ستارگان جوان گرم حرارت ببیند و به سحابی نشری درخشانی تبدیل گردد.

در ویکی پدیا در خصوص بابک تفرشی آمده است که بابک امین تفرشی (متولد 1357 در تهران) ستاره شناس آماتور ایرانی است. او همچنین عضو هیئت امنای ستاره شناسان بدون مرز و مدیر پروژه عکاسی جهان در شب یا TWAN است.

تفرشی در سال 2009 پیروز به کسب جایزه عکاسی علمی بنیاد لنارت نیلسون شد.

بابک امین تفرشی از ویراستاران مجری و اعضای هیئت تحریریه ماهنامه نجوم بوده که از سال 1375 تا اواسط دهه هشتاد شمسی در تحریریه این ماهنامه مشغول به نگارش مقاله های علمی و آموزشی در زمینه اخترشناسی و علوم فضایی بود. او پس از دکتر منصور وصالی سردبیری این ماهنامه را برعهده گرفت.

او در سال 1394 به سبب کوشش های نوآورانه در همگانی کردن دانش نجوم جایزه ترویج علم ایران را دریافت کرد.

او همچنین عضو مؤسس شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران بود که در مرداد 1391 به همراه تمام هیئت دبیران شاخه کناره گیری کرد و از سال 1376 تا اواسط دهه هشتاد شمسی مدرس رصدخانه زعفرانیه تهران بود. از فعالیت های اصلی او ترویج نجوم در میان مردم به ویژه جوانان با ارائه سخنرانی ها، برنامه های رصدی و ارائه برنامه های تلویزیونی و رادیویی درباره نجوم و به زبان ساده است. بینندگان برنامه زنده آسمان شب، که از سال 1380 از شبکه 4 سیما پخش می گردد، با برنامه های او به خوبی آشنایی دارند. وی مؤسس پروژه بین الملی جهان در شب یا the World at Night) TWAN) است که به مناسبت سال جهانی نجوم افتتاح شد و اکنون یکی از پیروز ترین پروژه های عکاسی نجومی جهان است.

او در کنار کار روزنامه نگاری علمی و همگانی کردن نجوم، به عکاسی از طبیعت و آسمان شب می پردازد. نمایش های اسلاید او در گردهمایی های علمی-فرهنگی متعددی در ایران و چند کشور دیگر برگزار شده است، ازجمله نمایش اسلاید در عظیم ترین گردهمایی سالانه منجمان آماتور آمریکا به منظور معرفی زیبایی های ایران و آسمان شب آن، و نمایش و سخنرانی در مجمع انجمن ایرانیان متخصص سانفرانسیسکو.

عکس های نجومی و نوشته هایی از او علاوه بر انتشار در ماهنامه نجوم و شماری از نشریه های گردشگری، در نشریه های اخترشناسی بین المللی نظیر اسکای اند تلسکوپ (معتبرترین نشریه عمومی اخترشناسی جهان) و مرکوری منتشر شده است. بعضی از عکس های او در سایت پروژه جهان در شب به سفر به قاره های دیگر تعلق دارد که حاصل سفرهای بسیار او برای رصد پدیده های نجومی به ویژه گرفت های خورشیدی است. از آن جمله سفر به آمریکا، اروپا، جنگل های آمازون، آفریقا برای رصد کسوف سال 1380و تهیه مستند تلویزیونی سایه در قاره سیاه و سفر به استرالیا و قطب جنوب برای رصد کسوف سال 1382 و تصویربرداری مستند سایه در قاره سپید بوده است. او در تصویربرداری، نوشتن متن، و تهیه مستند سیزده قسمتی جویندگان کسوف که به تهیه نمایندگی و کارگردانی برادران صفاریان پور در بهار 1390 از شبکه چهار سیما پخش شد، مشارکت داشته است.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک

به "بازتاب عکس های نجومی عکاس ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب عکس های نجومی عکاس ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید