بایدن و تکرار مانورهای ترامپ برای ماندن در عراق و سوریه، مقابله با اشغالگران تنها راه خروج از منطقه

به گزارش کشتی کروز، یک تحلیلگر برجسته لبنانی در مقاله ای سیاست دولت های مختلف آمریکا و استراتژی آنها در مورد حضور نظامی واشنگتن در منطقه را مورد آنالیز قرار داد.

بایدن و تکرار مانورهای ترامپ برای ماندن در عراق و سوریه، مقابله با اشغالگران تنها راه خروج از منطقه

به گزارش گروه بین الملل کشتی کروز، ناصر قندیل سردبیر روزنامه لبنانی البناء و کارشناس مسائل منطقه در پی تجاوز اخیر آمریکایی ها علیه مواضع حشد شعبی در مرز سوریه و عراق با انتشار مقاله ای در این روزنامه خاطرنشان کرد، استراتژی رؤسای جمهور ایالات متحده به این صورت است که پیش از رسیدن به سِمت ریاست جمهوری آمریکا در تبلیغات خود درباره قواعد نوی درخصوص سرانجام دادن به حضور نظامی خود در خاورمیانه به ویژه کشورهایی مانند عراق و سوریه صحبت می نمایند اما این افراد بعد از ورود به کاخ سفید و قرار دریافت در مرکز معادلات، به کلی همه طرح های ادعایی خود در مورد عقب نشینی از کشورهای مذکور را انکار می نمایند و این اتفاق یک بار دوره دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده رخ داد و اکنون درباره جو بایدن رئیس جمهور نو این کشور هم در حال تکرار شدن است.

مقامات نظامی آمریکا در دوره ترامپ صراحتاً روشن کردند که اطلاعاتی را درباره اندازه حضور نظامی خود در سوریه هنگام اعلام خروج از این کشور جعل نموده اند. در زمان حاضر هم کاملاً روشن است که نهادهای نظامی ایالات متحده تمایل چندانی به اجرای تصمیم خروج از افغانستان نداشته و تصمیم گرفته اند حدود 650 تن از نظامیان خود را به بهانه محافظت از فعالیت های دیپلماتیک در این کشور نگه دارد.

650 نفر معادل یک گردان است و این نیروها با همه امکانات لازم از جمله هلی کوپترها و توپخانه ها و ماشین های زرهی مجهز شده اند.

نکته قابل توجه در بعضی گزارش ها اینجاست که حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه مرتبط با دیدگاه های مسئولان نظامی واشنگتن در تجارت های مشکوکی مانند قاچاق مواد مخدر و سرقت نفت از کانال های دولتی و انعقاد قراردادهای متعدد جهت آموزش نیروها و پیمانکاران برای شرکت های تحت تسلط آمریکایی ها در خارج از این کشور است. بعلاوه لابی های فعالی در نهادهای ایالات متحده هم از این اقدامات حمایت نموده و در کوشش برای مسدود کردن فرایند خروج نیروهای آمریکایی از منطقه هستند.

در واقع دولت های آمریکا پس از شکست در سوریه دستور کار سیاست خارجی خود را که بر اساس توافق دموکرات ها و جمهوری خواستار طبق موازنه وحشت در منطقه و حمایت از فرماندهان نظامی و لابی های تسلیحاتی بود را از دست داده اند. به همین علت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از نشست خود با جو بایدن، با خودداری از ابراز خوش بینی سریع درباره این ملاقات گفت که باید منتظر بمانیم و ببینیم پس از بازگشت بایدن به آمریکا چه اتقافاتی رخ خواهد دارد و موضع کنگره در این زمینه چیست. همین موضوع موجب شد تا ایران هم در بازگشت به توافق هسته ای با ایالات متحده بدون دریافت تضمین از آمریکایی ها که پیشتر با خروج یکطرفه از توافق مذکور تحریم ها ضد ایران را برگردانده بودند، تردید کند.

اما در سوریه، پس از پیشنهاد روسیه برای تسریع فرایند عقب نشینی آمریکایی ها از خاک سوریه و میانجیگری مسکو میان گروه های مسلح کرد وابسته به ایالات متحده با دولت سوریه، روشن شد که آمریکا به دور از تاییدیه لابی ها و مقامات نظامی که روابط عمیقی با نیروهای مسلح کُرد دارند و هم بدون توجه به منافع واشنگتن درباره نفت و ثروت های سوریه نمی تواند تصمیم واضحی در این خصوص بگیرد.

در سرانجام باید گفت که تشدید رویارویی نظامی مقابل آمریکایی ها در عراق و سوریه تنها راه وادار کردن ایالات متحده به خروج از این دو کشور است و اگر آمریکا در دوراهی عقب نشینی یا جنگ قرار نگیرد نمی توان نظامیان این کشور را از منطقه اخراج کرد و در این صورت حضور نظامی واشنگتن در عراق و سوریه ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بایدن و تکرار مانورهای ترامپ برای ماندن در عراق و سوریه، مقابله با اشغالگران تنها راه خروج از منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن و تکرار مانورهای ترامپ برای ماندن در عراق و سوریه، مقابله با اشغالگران تنها راه خروج از منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید