تغییرات ایمنی در بچه ها مبتلا به یک سندرم مرتبط با کووید-19

به گزارش کشتی کروز، پژوهشگران انگلیسی در آنالیز جدیدی دریافتند که سیستم ایمنی بچه ها مبتلا به یک سندرم مرتبط به کووید-19، تغییر می نماید.

تغییرات ایمنی در بچه ها مبتلا به یک سندرم مرتبط با کووید-19

به گزارش کشتی کروز، ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران بیمارستان بچه ها اولینا- لندن(Evelina London Childrens Hospital) و دانشگاه کینگز لندن(KCL) در آنالیز جدیدی نشان داده اند که چگونه سیستم ایمنی بدن بچه ها در یک بیماری نادر مرتبط با کووید-19 موسوم به سندرم التهابی مولتی سیستم در بچه ها(PIMS-TS) تغییر می نماید.

سندرم التهابی مولتی سیستم در بچه ها، یک سندروم نادر است که طی همه گیری کووید-19 در شمار کمی از بچه ها ظاهر شده است. این سندرم، به التهاب شدید در رگ های خونی منجر می شود و می تواند به قلب نیز آسیب برساند.

پژوهشگران در این پروژه، نمونه خون 25 کودک مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم را مورد آنالیز قرار دادند و آنها را با نمونه خون بچه ها سالم مقایسه کردند. نتایج آنالیز نشان داد که در مرحله حاد این بیماری، سطح سیتوکین بدن بچه ها افزایش و سطح لنفوسیت ها کاهش می یابد. پژوهشگران دریافتند که پس از بهبودی بچه ها، سیستم ایمنی آنها به تدریج به حالت عادی باز می شود.

سندروم کاوازاکی در بچه ها و کرونا | علائم این سندروم را بشناسید

اگرچه تعداد بچه ها این پژوهش کم بود اما این پژوهش، نخستین شواهد را در خصوص نقش سیستم ایمنی در این بیماری ارائه می دهد و شواهد مهمی نیز برای پژوهش های آینده فراهم می نماید که درمان هایی را برای افراد مبتلا به این بیماری پیشنهاد می دهند.

نخستین بیماران مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم، در اواسط ماه آوریل امسال بیمارستان بچه ها اولینا-لندن درمان شدند. نخستین گزارش ها نشان دادند که این بیماری، به بیماری کاوازاکی(Kawasaki disease) شباهت دارد که موجب التهاب رگ های خونی بچه ها می شود اما این پژوهش جدید نشان می دهد که سندرم التهابی مولتی سیستم، با روشی متفاوت از بیماری های دیگر بر بدن اثر می گذارد؛ به همین دلیل به عنوان یک سندروم جدید شناخته شده است.

هدف از این پژوهش که به سرپرستی دکتر شانکار هاری(Shankar-Hari)، پژوهشگر بخش ایمنی شناسی و علوم میکروبی دانشگاه کینگز لندن اجرا شده، این است که تغییرات سیستم ایمنی که در بروز این بیماری تاثیر دارند، معین شوند.

شانکار هاری گفت: سندرم التهابی مولتی سیستم، یک سندرم جدید است. پژوهش ما، نخستین توصیف را از تغییرات سیستم ایمنی بچه ها مبتلا به نوع شدید این بیماری فراهم می نماید.

وی اضافه نمود: بچه ها از نظر بالینی نسبت به درمان هایی پاسخ می دهند که به تسکین سیستم ایمنی یاری می نمایند. اگرچه شباهت هایی میان این بیماری و بیماری هایی مانند کاوازاکی وجود دارد اما تغییرات ایمنی و بالینی که ما مشاهده نموده ایم، یک بیماری متمایز را نشان می دهند.

این پژوهش، در مجله Nature Medicine به چاپ رسید.

منبع: همشهری آنلاین

به "تغییرات ایمنی در بچه ها مبتلا به یک سندرم مرتبط با کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات ایمنی در بچه ها مبتلا به یک سندرم مرتبط با کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید