تهدید جانی برای برخورد با سودجویان تخلیط برنج

به گزارش کشتی کروز، مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل گفت: 60درصد برنج اضافه کشور برای تخلیط وارد شمال کشور می گردد، در موضوع برخورد با تخلیط برنج، حتی تهدید جانی شدم؛ در یک کامیون 10 تنی، 100میلیون تومان سود تخلیط برنج است که برخورد ما باعث نگرانی سودجویان شد.

تهدید جانی برای برخورد با سودجویان تخلیط برنج

به گزارش کشتی کروز آنلاین به نقل از فارس، حسن قربان زاده توری اضافه نمود: باید به بخش کشاورزی و کارخانه داران شریفی که در این امر فعالیت می نمایند، اعتبار بخشید. در بخش فراوری و صنایع تبدیلی باید نوسازی و استفاده از تکنولوژی روز با حمایت دولت انجام گیرد که تابه حال انجام نشده است.

  • معرفی سه رقم جدید برنج تا انتها سال 1400

وی بیان نمود: موضوع دیگر اینکه کوتاه شدن بروکراسی اداری و تسهیلات ارزان قیمت باید از سوی جهادکشاورزی انجام گردد.

کشاورزی در مقایسه با بنگاه داری و دلالی به صرفه نیست

مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل بیان نمود: کشاورزی در مقایسه با بنگاه داری و دلالی به صرفه نیست، شهرستان بابل با 47هزار هکتار زمین کشاورزی زیرکشت برنج در مقام نخست استان قرار گرفته است.

25 درصد سطح فراوری برنج مازندران در بابل

مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل اظهار کرد: 25 درصد سطح فراوری برنج استان در بابل است. بابل، از لحاظ سطح کشت برنج در کشور پس از رشت، مقام دوم را دارد اما از لحاظ میزان فراوری برنج، بابل رتبه نخست کشور را دارد.

قربان زاده یادآور شد: پیش بینی می کنیم با توجه به شرایط خوب آب و هوایی، در کشت دوم 70 درصد زیر کشت داشته باشیم.

وی توضیح داد: در سه استان شمالی (مازندران، گلستان و گیلان) 850 هزار تن برنج و 1.4 میلیون تن شلتوک فراوری می گردد که 320 هزار تن آن مربوط به بابل است. اگر در استان های شمال کشور (گیلان، گلستان و مازندران)، خوزستان، فارس و بعضی شهرستان های خراسان کشت برنج با مدیریت درست کشت برنج داشته باشیم، در حوزه فراوری برنج خودکفا می شویم.

مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل ادامه داد: حدود 1.2 هزار تن برنج سفید احتیاج داریم که با احتساب فراوری کشور، حدود 400هزار تن کسری برنج داریم.

مکانیزه کردن برداشت برنج؛ پیشنهاد جبران کسری برنج

قربان زاده اضافه نمود: پیشنهاد ما برای جبران کسری، مکانیزه کردن برداشت برنج است، کمباین ها باید مدرن گردد، با واردات کمباین های چینی دست چندم، 20 درصد ضایعات فراوری برنج در کمباین ها داریم.

وی ادامه داد: در کارخانه های شالیکوبی سنتی (15 درصد) و کارخانه های مدرن (5 درصد) شکستکی و ضایعات برنج داریم.

مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل بیان نمود: در مازندران هزار و 230 کارخانه برنج داریم که 60 درصد آنها به صورت سنتی فعالیت می نمایند. اگر دولت برای مکانیزه کردن کارخانه ها تسهیلات دهد، ما در فراوری برنج به لحاظ جلوگیری از هدررفت آن، خودکفا می شویم.

واردات برنج 3 برابر احتیاج داخل کشور است

قربان زاده یادآور شد: 3 برابر احتیاج داخل کشور، یعنی 1.2 میلیون تن برنج خارجی وارد کشور می گردد.

وی اضافه نمود: 60درصد برنج اضافه کشور برای تخلیط وارد شمال کشور می گردد، در موضوع برخورد با تخلیط برنج، برخوردهایی صورت می گیرد اما جریمه هایی که انجام می گردد بسیار کمتر از سود آنها است.

قربان زاده اظهار کرد: در موضوع برخورد با تخلیط برنج، حتی تهدید جانی شدم؛ در یک کامیون 10 تنی، 100میلیون تومان سود تخلیط برنج است که برخورد ما باعث نگرانی سودجویان شد.

کاهش 50 درصدی تخلیط برنج

وی اضافه نمود: میزان تخلیط برنج پس از برخوردهایی که انجام شد حدود 50درصد کاهش داشته است. آمارهای بالایی که بعضی مسئولان برای احتیاج کشور به برنج اعلام می نمایند، در واقع کسب مجوز برای واردات برنج به کشور است.

مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل یادآور شد: 230 کارخانه شالیکوبی در بابل داریم که 110 کارخانه به صورت مدرن در حال فعالیت هستند.

احتیاج به اصلاح قوانین برای برنج های توقیف شده هستیم

قربان زاده اعلام کرد: احتیاج به اصلاح قوانین برای برنج های توقیف شده هستیم، به طوری که برنج های توقیف شده به متخلف برگشت داده نگردد.

  • ضرورت مبارزه شیمیایی علیه بیماری بلاست در ارقام محلی برنج در مازندران
منبع: همشهری آنلاین

به "تهدید جانی برای برخورد با سودجویان تخلیط برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید جانی برای برخورد با سودجویان تخلیط برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید