جان کری: پرچم روسیه بر فراز پایگاه های ما میزان ضرر را نشان می دهد، شرایط ترامپ مثل نیکسون است

به گزارش کشتی کروز، ایسنا نوشت: وزیر خارجه سابق آمریکا از نحوه تعامل رئیس جمهوری این کشور با همتای ترکی اش درخصوص پرونده سوریه انتقاد کرد.

جان کری: پرچم روسیه بر فراز پایگاه های ما میزان ضرر را نشان می دهد، شرایط ترامپ مثل نیکسون است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در دوران باراک اوباما در گفت وگو با سی ان ان اعلام نمود: ضرر رخ داد و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کردها که همپیمانان ما بودند، خیانت کرد. کردها نقش اساسی در شکست داعش و حمایت از مرزهای با ترکیه داشتند. این در حالی بود که ترکیه چنین کاری را برای ما نکرد.

جان کری ادامه داد: ترامپ اجازه داد تا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هر آنچه که می خواهد انجام دهد. در واقع ترامپ به اردوغان یاری کرد تا با عملیات نظامی اش در شمال سوریه خواسته هایش را عملی سازد و با خروج نیروها موافقت کرد و این یک رخدادی غیرعادی است که به ما ضرر رساند.

وی همچنین توضیح داد: ضرر از همان لحظه که ترامپ توییت زد که نیروهایش از سوریه خارج خواهند شد، رخ داد. آمریکا می توانست با کوشش برای حل مسأله سوریه با یاری روسیه و دیگر کشورها، از مزایایی برخوردار گردد اما با این اقدام واشنگتن ضرر کرد.

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین عنوان داشت: انرژی دیپلماسی پشت این تصمیم نبود. این یک انتها زشت بود و تصاویر هم این داستان را نشان می دهد.

جان کری در انتها گفت: الان پرچم های روسی را می بینیم که بر فراز پایگاه های آمریکایی به اهتزاز درآمده اند. این امر میزان ضرری که به ما رسیده است را نشان می دهد.

ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان چشمه صلح در سوریه علیه نیروهای یگان های مدافع خلق کرد (ی پ گ) به راه انداخت که با محکومیت بین المللی روبرو شد. پیش از شروع این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه اطلاع داد که چراغ سبزی برای شروع عملیات ترکیه شد. این گروه از کردها، از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه علیه داعش بود که از دیدگاه ترکیه تروریست محسوب می شوند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا هم چنین در این مصاحبه با کریستین امان پور درباره آنچه معتقد است جدی ترین مدرک علیه دونالد ترامپ در تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان است، اظهارنظر کرد. او در ادامه این وضعیت را با استیضاح ریچارد نیکسون مقایسه کرد.

جان کری کرد: مدارک قدرتمندی وجود دارد که بعضی از آن ها از آنچه من درباره استیضاح ریچارد نیکسون (رئیس جمهوری آمریکا از 1969تا 1974) دیدم، قوی تر است. شواهد موجود در این مقطع زمانی مطمئناً از شایستگی انجام تحقیقی که در حال انجام می گردد، برخوردار است.

این وزیر خارجه دولت دوم باراک اوباما مستقیما نگفت که دونالد ترامپ باید استیضاح گردد. او گفت: مدرک باید آنالیز گردد و من نمی خواهم نتیجه گیری کنم.

جان کری همچنین خواست تا بازرسان اجازه داشته باشند تا کارشان را به درستی انجام دهند؛ چند روز پیش گروهی از قانونگذاران جمهوری خواه با یورش به سمت اتاق امنی که گروهی از دموکرات ها در آنجا در حال سوال و جواب از یک مقام بودند و تحقیقاتشان به استیضاح ترامپ مربوط می شد، موجب شدند تا جلسه به مدت نامعلوم به تعویق بیفتد.

او گفت: برای دموکراسی و کل دنیا بسیار بهتر خواهد بود اگر دنیا بتواند کنگره ای را ببیند که در آن همه به حقانیت این روند احترام می گذارند و اجازه می دهند تا واقعیت ها داستان را بیان نمایند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "جان کری: پرچم روسیه بر فراز پایگاه های ما میزان ضرر را نشان می دهد، شرایط ترامپ مثل نیکسون است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان کری: پرچم روسیه بر فراز پایگاه های ما میزان ضرر را نشان می دهد، شرایط ترامپ مثل نیکسون است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید