درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی

به گزارش کشتی کروز به نقل از نیواطلس، در یک آزمایش بالینی جدید، برای نخستین بار نوزادی 6 روزه در ژاپن، پیوند سلول های کبدی جدیدی را دریافت کرد که از سلول های بنیادی ساخته شده بودند.

درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی

این فرایند سبب شد نوزاد برای مدتی کافی سالم بماند تا بتواند عمل پیوند کبد را انجام دهد.

نوزاد مذکور از مشکل چرخه اوره (urea cycle) رنج می برد که یک اختلال ژنتیکی است و کبد فرد آنزیم حیاتی برای شکستن نیتروژن و تبدیل آن به اوره را ندارد. بدون این آنزیم آمونیاک در جریان خون وارد می گردد و نتایج مرگباری برای بیمار دارد.

به طور معمول در این شرایط باید پیوند کبد انجام گردد اما تا سن 3 تا 5 ماهگی نمی توان این عمل را انجام داد و متاسفانه تا آن موقع بسیار دیر است و ممکن است نوزاد بمیرد.

بنابراین در یک آزمایش بالینی جدید محققان مرکز ملی بهداشت و رشد کودک در ژاپن نوعی سلول کبدی به نام هپاتوسیت (hepatocytes) را به بدن نوزاد پیوند زدند.

محققان آنها را از سلول های بنیادی فراوری کردند. در مرحله بعد هپاتوسیت به رگ های خونی در کبد نوزاد تزریق شد.

پس از آن میزان غلظت آمونیاک در خون نوزاد افزایش نیافت و هنگامی که زمان مناسب فرا رسید، محققان توانستند با موفقیت عمل پیوند کبد را انجام دهند. به گفته محققان طی این عمل هیچ مسئله ای به وجود نیامد.

این نخستین آزمایش بالینی برای درمان بیماری کبدی با استفاده از سلول های هپاتوسیت پیوندی و همچنین نخستین باری است که سلول های بنیادی برای درمان انسان در ژاپن به کار می فرایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان نوزاد 6 روزه با پیوند سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید