رشد کلامی فرزندتان فرایند طبیعی دارد؟

به گزارش کشتی کروز، کودک در سن 2 سالگی هر روز با کلمات تازه ای آشنا شده و به مرور مهارت های گفتاری را کسب می نماید. او با زبانی ساده سخن می گوید و عبارت های تک کلمه ای فراوانی به زبان می آورد.

رشد کلامی فرزندتان فرایند طبیعی دارد؟

به گزارش کشتی کروز به نقل از تبیان ،یکی از نگرانی های والدین، مسائل گفتاری بچه ها 2 ساله است. آن ها فکر می نمایند فرزندشان به خوبی رشد ننموده و دارای اختلالاتی است. اما برای حل این مشکل راه حل های ساده ای وجود دارد.

کودک در سن 2 سالگی هر روز با کلمات تازه ای آشنا شده و به مرور مهارت های گفتاری را کسب می نماید. او با زبانی ساده سخن می گوید و عبارت های تک کلمه ای فراوانی به زبان می آورد.

فرزند شما تا 2 سالگی باید بتواند منظور خود را بیان کند و از پاسخی که به شما می دهد، متوجه شوید که دستورات ساده شما را فهمیده و واکنش نشان می دهد.

در این سن پدر و مادر باید دایره لغات او را افزایش دهند. البته نباید کلاس گفتار درمانی و لغت آموزی برای او بگذارید بلکه بصورت غیرمستقیم به او آموزش دهید.

برای حل مشکل گفتاری کودک، راه حل های ساده ای وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد:

مخاطب باشید

وقتی او صحبت نموده و حرف می زند نباید حرف او را قطع کنید بلکه فرصت دهید آنچه را می خواهد بگوید در ذهن خود آماده کند و تمرکز کافی را بدست آورد.

اگر شخص کم حوصله ای هستید، باید این حالت را تغییر دهید. زیرا کودک نمی تواند به سرعت صحبت کند و عجله شما کودک را مضطرب نموده و او را دچار گیجی می نماید.

بجای فریاد، قصه بگویید

درباره کار های روزمره و بازی هایی که فرزندتان انجام می دهد قصه بگویید. سعی کنید هنگام قصه گویی با استفاده از کلمات گوناگون فضای واقعی برای کودک ترسیم کنید و آداب صحبت کردن را در قالب دیالوگ های قصه، به کودک آموزش دهید.

همچنین برای مثال، زمانی که چیزی را به شما نشان می دهد و می گوید این پیشی است؛ شما در پاسخ از جملات بلند بهره ببرید: بله عزیزم، این یک گربه کوچولو و بامزه و ناز است که داره دنبال مادرش می گرده، تو مادرش را ندیدی؟ به این نحو سعی کنید که مصاحبه را با او ادامه دهید.

استفاده از کتاب های مصور

سعی کنید برای کودک کتاب داستان های مصور تهیه کنید و با هم کتاب بخوانید. می توانید گاهی متن کتاب را با لحن زیبا برای او بخوانید و گاهی نیز درمورد تصاویر صحبت کنید و از او بخواهید آنچه را می بیند برای شما شرح دهد. بدین شکل دایره لغات کودک افزایش یافته و درک متفاوتی نسبت به پیرامون خود بدست می آورد.

جادوی نوازش

یکی از اصلی ترین دلایل مسائل گفتاری بچه ها به خصوص در سن 2 سالگی، اضطراب و استرس درونی اوست. مخصوصا زمانی که کلمه ای را اشتباه گفته یا حرفی زده که زشت بوده؛ در این هنگام با تمسخر یا عصبانیت اطرافیان روبرو شده و اعتماد به نفس خود را از دست داده.

در آغوش دریافت و بوسیدن فرزند دلبندتان می تواند استرس او را کاهش داده و اعتماد به نفس او افزایش یابد؛ لذا هنگامی که کلمه را اشتباه گفت، سعی کنید با محبت و خوش رویی شیوه درست بیان آن را با کودک تمرین کنید.

طب سنتی چه می گوید؟

در طب سنتی برای مصرف هر ماده غذایی به مزاج فرد دقت کنید و قبل از مصرف هر ماده غذایی خاصی، باید با یک متخصص طب سنتی مشورت نمایید تا برایتان مسئله ای ایجاد نشود و این ماده غذایی با مزاج کودک تان سازگار باشد.

از جمله خوراکی هایی که در طب سنتی، برای فصاحت کلام و سرعت تکلم بچه ها مفید است تخم بلدرچین و اردک بوده که برای مصرف این مواد خوراکی نکات و دستورالعمل هایی را باید رعایت کرد. (از تاییدیه بهداشتی محصولات مطمئن شوید)

برای بچه های که دیر زبان باز می نمایند و یا نمی توانند به درستی صحبت نمایند تخم بلدرچین را 15 روز در ماه و به صورت یک روز در میان آب پز کنید و زرده عسلی آن را با مقداری عسل مخلوط و به فرزندتان بدهید.

مصرف تخم اردک نیز برای افزایش سرعت تکلم بچه ها یاری نماینده است، زرده عسلی تخم اردک را با روغن زیتون مخلوط کنید یا در روغن زیتون زرده آن را کمی تفت دهید و با عسل ترکیب کنید و سپس 10-15 روز در ماه روزی یک زرده را به کودکی که خوب حرف نمی زند، بدهید، اما باید مصرف این تخم را پس از یکی دو ماه، قطع و سپس دوباره همین کار را تکرار کنید.

منبع: جام جم آنلاین

به "رشد کلامی فرزندتان فرایند طبیعی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد کلامی فرزندتان فرایند طبیعی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید