روایت لوفیگارو از کوشش بن سلمان برای برکناری شاه بیمار

به گزارش کشتی کروز، یک رسانه فرانسوی ولی عهد سعودی را بی پروا خواند و نوشت که او از این بیم دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دور دوم نتواند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز گردد.

روایت لوفیگارو از کوشش بن سلمان برای برکناری شاه بیمار

روزنامه لوفیگارو می نویسد محمد بن سلمان به لطف حمایت های محکم پدرش سلمان بن عبدالعزیز و دونالد ترامپ توانست خود را از مخمصه قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری سعودی در ترکیه نجات دهد.

این روزنامه به نقل از یک کارشناس فرانسوی در دبی نوشت که نشست آینده گروه 20 که در ریاض برگزار خواهد شد، به کل، پرونده این قتل را مسدود خواهد نمود.

بن سلمان در سودای برکناری پدر است

لوفیگارو در ادامه به تحولات اخیر در عربستان سعودی اشاره می نماید و می نویسد، سریال تحولات اخیر باعث خواهد شد که ولی عهد سعودی سریعتر به فکر جانشینی پدرش بیفتد و پادشاه عربستان گردد.

بر اساس این گزارش، اصلاحات محمد بن سلمان در حمایت از زن، به سرکوب و بازداشت فعالان زن در خصوص حقوق زنان در این کشور انجامیده و اقدامات مستبدانه ولی عهد سعودی، تجار سعودی را نگران نموده است.

لوفیگارو به حملات تلافی جویانه یمنی ها به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان اشاره می نماید و می نویسند این حمله ضربه سختی به اقتصاد سعودی زد و چهره پادشاهی امن را متلاشی کرد و ولی عهد آن را ضعیف نشان داد.

عملیات نصرمن الله سیلی جدید به بن سلمان بود

این روزنامه فرانسوی درباره عملیات زمینی اخیر نیروهای یمنی علیه ارتش سعودی و نیروهای تحت امر این ارتش (عملیات نصر من الله) نیز می نویسد که یمنی ها گفته اند 200 تن از نیروهای منصور هادی که مورد حمایت ریاض بودند را کشته و 2000 تن از آن ها را به اسارات گرفته اند که اتفاقا در بین آن ها سرباز سعودی نیز هست، این حمله سیلی محکم جدیدی است به صورت محمد بن سلمان.

محافظ شخصی پادشاه سعودی چرا ترور شد؟

لوفیگارو به ترور عبدالعزیز الفغم، نگهبان شخصی پادشاه سعودی طی روزهای اخیر اشاره می نماید و می نویسد این گونه حوادث، به شایعات و حدس در داخل عربستان سعودی دامن می زند. بر اساس یادداشت این رسانه فرانسوی، اقدام بن سلمان در ایجاد تغییر در ریاست دیوان پادشاهی طی تابستان گذشته در کنار این ترور، دلیل دیگری است بر اینکه ولی عهد سعودی به دنبال برکناری پدر 83 ساله بیمار خود از قدرت است.

به گزارش العالم، حوادث متشنج و تحولات اخیر بار دیگر باعث شده است که حرف و حدیث ها در خصوص سناریو محمد بن سلمان برای عزل پدرش از قدرت بیشتر گردد؛ چرا که ولی عهد سعودی به این احتیاج دارد که قبل از شکست احتمالی ترامپ در انتخابات پیش رو (نوامبر 2020)، آن هم در مقابل یک کاندیدای دموکرات که مخالف ائتلاف با او (بن سلمان) است، پادشاه سعودی گردد.

لوفیگارو نوشت، تحولات اخیر موضع و موقعیت بن سلمان را ضعیف نموده است، از این رو، او به دنبال طرحی است و به نظر می رسد که ریاض اخیرا به صورت جزئی با پیشنهادی که انصارالله یمن ارائه نموده اند، موافقت نموده است.

امارات هم در توانایی بن سلمان شک دارد

این روزنامه در خاتمه می نویسد که حتی امارات عربی متحده، متحد عربستان سعودی در جنگ علیه یمن، هم اکنون در توانایی ولی عهد سعودی در اداره و رهبری عربستان سعودی شک دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "روایت لوفیگارو از کوشش بن سلمان برای برکناری شاه بیمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت لوفیگارو از کوشش بن سلمان برای برکناری شاه بیمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید