روستای سرخه دزج از مناطق دیدنی سنندج، عکس

به گزارش کشتی کروز، روستاهایی که در حاشیه روستای سرخه دزج قرار دارند عبارت است از: روستای اجگره، آرندان، صوفیان، کلکان، نوره، قلیان و باباریز.

روستای سرخه دزج از مناطق دیدنی سنندج، عکس

وجه تسمیه و قدمت این روستا: در پایین ترین قسمت روستا یک قلعه وجود داشته که آجرهای آن قرمز رنگ بوده. واژه سور در زبان کردی به معنای قرمز هست و دژ به معنای قلعه و سوره دژ بعدها به سورآزا یا سرخه دزج مشهور شده است.

قدمت روستا به حدود 800 سال پیش برمی شود. اهالی این روستا بیشتر به کار کشاورزی و باغداری مشغول هستند که گندم، جو و نخود از جمله محصولات کشاورزی و هلو، آلو و زردآلو از جمله محصولات باغی این روستاست.

زنان روستا هم معمولا به همسران خود در کارهای مختلف یاری می نمایند همچنین معمولا در اوقات فراغت مشغول به قالی بافی و خیاطی هستند. مشهورترین کوه روستا گودی برانان است که در وسط 3 روستای سرخه دزج، اجگره و ساتیله قرار گرفته است و کوه قلا هم یکی دیگر از کوههای زیبای این روستاست که بسیار مشرف بر روستا قرار گرفته است.

چشمه های بسیار زیبایی هم در این روستا وجود دارد. یک قنات در این روستا وجود دارد که هم اکنون بیش از 20 خانوار جهت آبیاری باغهای خودشان از آن استفاده می نمایند که به کانی آوایی مشهور است و یک چشمه دیگر هم وجود دارد که به گناوه مشهور می باشد و در 2 کیلومتری شمال روستای سرخه دزج قرار گرفته است. اهالی این روستا معمولا اوقات فراغت خود را با بازیهای مختلف بومی محلی پر می نمایند از جمله گوروا بازی، هه لوکان، گویزان و چالان.

منبع: گردشبان

به "روستای سرخه دزج از مناطق دیدنی سنندج، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای سرخه دزج از مناطق دیدنی سنندج، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید