شباهت های برانکو و شوماخر، وقتی همه در تعطیلات هستند

برانکو اما برای موفقیت دقیقاً همان فرمولی را دارد که شوماخر داشت. او هم هرجا همه ترمز می نمایند، کمی بیشتر گاز می دهد.

شباهت های برانکو و شوماخر، وقتی همه در تعطیلات هستند

به گزارش خبرنگاران ، بهناز میرمطهریان ، تک تک بازی های پرسپولیس در نیم فصل را مرور می نمایند. چهره های روی نیمکت را می بینند و از کمبودهایی که برانکو در تمام طول این مدت داشته، متعجب می شوند. در لابه لای همه این مرورها، به دنبال پاسخ یک سوال اساسی هستند و آن این است که برانکو چطور با همه این کمبودها موفق بود. برای رسیدن به پاسخ این سوال نیازی به هیچ یک از این کنکاش ها نیست. فقط کافی است برانکو را زیر ذره بین بگذاریم و ببینیم چطور با همه وجود می خواهد که به موفقیت برسد. بدون اینکه نگران هیچ مانع و هیچ کمبودی باشد.

مدت ها پیش شوماخر در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او رمز موفقیتش را پرسیده بود، گفت: هرجا همه ترمز می کردند، من کمی بیشتر گاز دادم. این جمله معروف شوماخر حالا حکایت رقابت برانکو شده با سایر مربیان لیگ. برانکو با همه مسائل و محرومیت هایش، رقبای قدری را برده که از هم از نظر مالی تیم های شان بالاتر از پرسپولیس بوده و هم بازیکنانی که می خواستند را در اختیار داشتند.

برانکو اما برای موفقیت دقیقاً همان فرمولی را دارد که شوماخر داشت. او هم هرجا همه ترمز می نمایند، کمی بیشتر گاز می دهد. درست مثل حالا که وقتی همه مربیان، در خاتمه نیم فصل تمرینات تیم را تعطیل نموده اند، او از بازیکنانش خواسته تا پنج شنبه در تمرینات حاضر شوند و بعد از آن به تعطیلات بروند.

در تمام نیم فصلی که گذشت، با هر موفقیتی که پرسپولیس در اوج محرومیت کسب کرد، در واقع یک سوال بزرگ را در ذهن هوادارانش تقویت می کرد. برانکو با چه فرمولی می تواند از این همه محرومیت در جهت موفقیت تیمش استفاده کند؟ هرچه دست برانکو بسته تر می شد، او بدون اینکه گلایه ای از اوضاع داشته باشد، با قدرت بیشتری برای کسب نتیجه پیش می رفت. با همین قدرت و با همین دستان بسته نایب قهرمان آسیا شد و در خاتمه نیم فصل تنها به خاطر تفاضل گل، صدر جدول را از دست داد.

حالا برای آن ها که به دنبال پاسخ سوال های بی خاتمه ذهن شان درباره رمز موفقیت برانکو در این نیم فصل سخت بوده اند، هیچ پاسخی بهتر از این نیست که برنامه تیم او در خاتمه نیم فصل را با برنامه سایر مربیان مقایسه کنیم.

سرمربی های شاغل در لیگ برتر، برای ورود به نیم فصل، در گام اول به بازیکنان استراحت داده اند و هرکدام حدود یک هفته تا 10 روز تمرینات را تعطیل نموده اند. از استقلال و سپاهان و پدیده بگیرید تا تیم های پایین جدولی، درست در روزهایی که شاگردان برانکو تمرین می نمایند، به تعطیلات رفته اند و بعد از بازگشت برای رسیدن به آمادگی لازم باید تمرینات بدنسازی پرفشارتری را پشت سر بگذارند. برانکو اما برخلاف همه مربیان، اعلام نموده که بازیکنان باید تا پنج شنبه تمرین نمایند و بعد به تعطیلات بروند. به اعتقاد او با این روش، بعد از تعطیلی 12 روزه، بازیکنانش آماده تر از بقیه تیم ها خواهند بود و راحت تر در شرایط تمرینی قرار خواهند گرفت.

تمریناتی که او برای تیمش در این مدت در نظر گرفته، با تمرینات همیشگی تیم متفاوت است. برانکو این تمرینات را با هدف برطرف خستگی از بدن بازیکنانش بعد از یک نیم فصل سخت در نظر گرفته است. او معتقد است این تمرینات می تواند به بازیکنان یاری کند که بدن های شان زودتر به شرایط استراحت برسند و به همین ترتیب، بعد از 12 روز که دوباره به تمرینات بازگشتند، برای بازگرداندن آن ها به شرایط تمرینی، نیازی به تمرینات سخت بدنسازی نیست.

به همین خاطر است که وقتی هم تاهای او در لیگ به تعطیلات می روند، برانکو می ماند و تیمش را تمرین می دهد. مشابه همان برنامه ای که او در طول مدت برگزاری جام جهانی داشت و در خاتمه نیم فصل نتیجه اش را دید و با امتیازی برابر و تنها به خاطر تفاضل گل، صدرنشینی نیم فصل را از دست داد. زمانی که شفر به عنوان کارشناس تلویزیونی رقابت های جام جهانی به کشورش سفرش نموده بود و در این برنامه تلویزیونی سرگرم بود، برانکو حتی بازی های حساس تیم ملی کشورش را در شرایطی پیگیری می کرد که در اردوی پرسپولیس حضور داشت. این تفاوت ها هرچند کارساز اما اینقدر کوچک هستند که گاهی شاید به چشم نیایند.

او حاضر نشد حتی یک روز اردوی تیم را ترک کند و همیشه وقتی خواسته ای از بازیکنان داشت، سعی می کرد، خودش چند قدمی جلوتر از آن ها باشد. همین موضوع هم احترام او را نزد بازیکنان چند برابر می نماید تا بعد از هر گلی که می زند، مقابلش صف بکشند و سلام نظامی بدهند.

برانکو ایوانکوویچ در واقع با همین برنامه های متفاوت و کارآمدش، یکبار دیگر ثابت نموده که لقب پروفسور برای او بی دلیل انتخاب نشده است. او بالاترین مدرک دانشگاهی فوتبال را دارد و خیلی از تصمیمات خود را براساس همان یافته های علمی اش می گیرد.

او تا اینجای کار توانسته با همه محدودیت ها تیمش را در میان صدرنشین ها حفظ کند و بدون شک در نیم فصل دوم و بعد از باز شدن پنجره های نقل و انتقالاتی، برای برآوردن انتظارات کار سخت تری پیش رو دارد. او به مأموریت سخت خود واقف است و از هیچ برنامه ویژه ای برای رسیدن به قهرمانی و برآورده کردن آرزوی هوادارانش کوتاهی نمی نماید.

1 - 11

منبع: ایران ورزشی

به "شباهت های برانکو و شوماخر، وقتی همه در تعطیلات هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت های برانکو و شوماخر، وقتی همه در تعطیلات هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید