قطب مغناطیسی زمین در حال جابه جایی است؟

به گزارش کشتی کروز، دانشمندان دانشگاه لیدز متوجه شده اند که قطب مغناطیسی شمالی زمین سالانه در حال جابه جایی است و از زیر کانادا به سمت سیبری در حال حرکت است.

قطب مغناطیسی زمین در حال جابه جایی است؟

به گزارش کشتی کروز از ایرنا، دانشمندان اروپایی معتقدند که حالا می توانند با اطمینان دلیل رانش قطب مغناطیسی شمالی زمین را شرح دهند.

قطب مغناطیسی شمال زمین در سالهای اخیر از کانادا دور شده و در حال جابجایی به سمت سیبری است.

به خاطر این جابه جایی سریع، جی پی اس ها و سیستم های ناوبری احتیاجمند به روزرسانی های مکرر و بیشتری احتیاج دارد؛ از جمله این سیستم ها که به آپدیت احتیاج دارند سرویس های مکان یابی هستند که در تلفن های همراه هوشمند وجود دارند.

تیمی از محققان دانشگاه لیدز می گویند این رفتار با رقابت بین دو حباب مغناطیسی در لبه هسته بیرونی زمین قابل تشریح و شرح است. تغییر جریان حرکت مواد مذاب در قسمت داخلی زمین باعث تغییر شدت جریان منفی مغناطیسی در این مناطق شده است.

دکتر فیل لیورمور در این باره این گونه شرح می دهد که تغییر در الگوی جریان، شدت مغناطیسی بخش زیر کانادا را تضعیف نموده و قدرت بخش زیر سیبری را تا حدودی افزایش داده است.

او ادامه می دهد: به همین دلیل است که قطب شمال موقعیت تاریخی خود را به بخش قطبی کانادا واگذار نموده و از خط روزگردان [خط بین المللی زمان] عبور نموده است. اما بخش شمالی روسیه اکنون در حال پیروزی در این جنگ کشش است.

قطب مغناطیسی زمین چیست؟

کره زمین در بخش بالایی سیاره سه قطب دارد. اول، قطب جغرافیایی که محور چرخش سیاره به دور خود است و تقریبا در سطح واقع شده است. دوم، قطب ژئومغناطیسی است که در بهترین مکان و موقعیتی متناسب با دو قطبی کلاسیک زمین واقع شده است و این به معناب آن است که موقعیت آن دائما در حال اندکی تغییر است. در نهایت قطب سوم هم قطب مغناطیسی شمالی است که خطوط میدان آن کاملا عمود بر سطح زمین هستند.

جابه جایی که محققان از آن صحبت می نمایند توسط مورد سوم یعنی قطب مغناطیسی شمالی اجرا شده است.

قطب مغناطیسی نخستین بار توسط کاوشگر معروف، جیمز کلارک راس در دهه 1830 میلادی شناسایی شد. قطب مغناطیسی شمالی آن موقع در قلمرو نوناووت کانادا قرار داشت.

قطب مغناطیسی زمین در آن موقع با چنین سرعتی و به این اندازه در حال جابه جایی نبود. اما در دهه 1990 میلادی، این قطب به طول جغرافیایی بالاتر جابه جا شد و از اواخر سال 2017 از خط روزگردان عبور کرد. قطب معناطیسی سیاره ما با طی کردن این فرایند، حالا فقط چند صد کیلومتر با قطب جغرافیایی زمین فاصله دارد.

قطب مغناطیسی به حرکت خود ادامه می دهد؟

دکتر لیورمور و همکارانش سعی نموده اند با استفاده از داده های به دست آمده توسط ماهواره هایی که تحولات میدان مغناطیسی زمین را در 20 سال گذشته اندازه گیری نموده اند، از جابه جایی های قطب مغناطیسی شمالی مدل سازی نمایند.

آن ها وقتی دو سال پیش برای اولین بار ایده های خود را در کنفرانس اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در واشنگتن مطرح کردند، گفته بودند که ممکن است این واقعه با جابه جایی مواد مذاب در هسته بیرونی زمین به سمت غرب در ارتباط باشد.

آخرین مدل سازی های این تیم تحقیقاتی نشان می دهد که قطب مغناطیسی شمالی حرکت خود را به سمت روسیه ادامه خواهد داد اما به مرور زمان شتاب آن کند خواهد شد. در بالاترین سرعت خود این قطب 50 تا 60 کیلومتر در سال حرکت خواهد نمود.

دانشمندان دانشگاه لیدز می گویند: این که آیا در آینده این قطب دوباره به عقب برمی شود یا نه، چندان قابل حدس زدن نیست.

جابه جایی اخیر این قطب باعث شده تا مرکز اطلاعات ژئوفیزیکی ملی ایالات متحده آمریکا و سازمان زمین شناسی بریتانیا سال گذشته به روزرسانی اولیه مدل جهانی مغناطیسی را انجام دهند.

این مدل نمایانگر میدان مغناطیسی زمین در کل سیاره است. این مدل در کلیه سیستم های ناوبری و مکان یابی از جمله تلفن های همراه هوشمند مدرن پیاده شده است تا خطاهای قطب نماهای محلی را اصلاح کند.

منبع: جام جم آنلاین

به "قطب مغناطیسی زمین در حال جابه جایی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطب مغناطیسی زمین در حال جابه جایی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید