موانع جهت آب باران در پایتخت با استقرار تجهیزات شهرداری تهران رفع شد

به گزارش کشتی کروز، استاندار تهران از رفع موانع راستا آب باران در 12 نقطه ویژه پایتخت با استقرار تجهیزات شهرداری تهران خبر داد و بر لزوم هدایت آب های جاری در پی بارش ها به سمت دشت های استان تهران که دچار فرونشست شده اند، تاکید کرد.

موانع جهت آب باران در پایتخت با استقرار تجهیزات شهرداری تهران رفع شد

ایسنا نوشت: انوشیروان محسنی بندپی در پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران و نخستین جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان تهران، گفت: در هفته گذشته و هفته جاری با بارش های شدیدی روبرو بودیم که اقدامات و تلاش همه دست اندرکاران مدیریت استان تهران کاری کرد که با بحران جدی روبرو نشویم. در حقیقت پدیده اقلیم جهانی شرایطی را به وجود آورده که شدت و مدت بارندگی ها تغییر کرده است.

استاندار تهران افزود: قبلا پیش بینی هایی برای بارش 10 میلیمتر در 48 ساعت انجام می شد. در حالی که امروز میزان بارش و مدت آن به شکل چشمگیری تغییر کرده تا جایی که علم هواشناسی از پیش بینی شدت و مدت بارش ها تقریبا ناتوان است.

وی ادامه داد: میانگین بارندگی تهران ظرف یک سال عددی حدود 240 میلیمتر است در حالی که امسال ظرف مدت یک هفته حدود 28 درصد میانگین بارندگی ها در تهران اتفاق افتاده است، لذا می طلبد امکانات و تجهیزات لازم برای مقابله با این شرایط را فراهم کنیم و رفع مسائل قطعا از واجبات امروز محسوب می شود.

محسنی بندپی افزود: اقدامات پیشگیرانه اثربخش ترین و موثرترین اقداماتی است که در جهت کاهش آسیب در جامعه باید اتفاق بیفتد. در تهران به دلیل تجاوز به حریم رودخانه ها، ساخت و ساز غیرمجاز در راستا رودخانه ها و کمبود تجهیزات و شرایط و اقلیم این شهر در بارندگی یک هفته نقاطی همچون بزرگراه فتح، آزادگان، جاده مخصوص، بلوار امام علی (ع) با آبگرفتگی روبرو شد و مسائلی را برای تردد مردم فراهم کرد.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه 12 نقطه ویژه در تهران وجود دارد که در فروردین ماه امسال امکانات شهرداری تهران در آنها مستقر شدند، گفت: با استقرار تجهیزات شهرداری در این 12 نقطه نسبت به رفع موانع راستا آب اقدام شد. بر همین اساس آسیب های زیادی ندیدیم و باید این روش و عملکرد با شدت و قوت بیشتری دنبال شود.

وی افزود: باید کارگروهی شکل بگیرد که دستگاه های دخیل در مدیریت بحران در آن عضو باشند و علاوه بر اجرای وظایف محوله اقداماتی را در دستور کار قرار دهند تا از بروز شرایط بد جلوگیری شود.

استاندار تهران تاکید کرد: آب منطقه ای 67 نقطه ای را که به عنوان نقاط خطرپذیر است باید به صورت مکتوب اعلام کند. همچنین کارگروه پهنه بندی خطرپذیری سیل استان ها باید در استان تهران شکل بگیرد و نقاط خطرپذیر توسط آن احصا و اعلام شود. هر رودخانه ای که نیاز به لایروبی دارد باید توسط آب منطقه ای لایروبی آن انجام شود و شهرهای پیرامونی که در معرض آسیب بیشتری هستند باید شن چاله های آنها توسط فرمانداری ها شناسایی و کمک شود که کانال هایی به دشت های استان تهران که دچار فرونشست هستند، احداث شود تا این دشت ها سیراب شوند و از بروز سیلاب در این شهرها جلوگیری شود.

بندپی در پایان گفت: در حقیقت باید آب را به شکلی از این شهرها عبور دهیم و در طراحی بلندمدت نیز آب از محل راستا کسب و کار و زندگی مردم عبور داده و برای تغذیه آب های زیرزمینی به کار گرفته شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "موانع جهت آب باران در پایتخت با استقرار تجهیزات شهرداری تهران رفع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع جهت آب باران در پایتخت با استقرار تجهیزات شهرداری تهران رفع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید