نتیجه نشست نمایندگان حزب الله و امل با حریری

به گزارش کشتی کروز، معاون سیاسی دبیرکل حزب الله به همراه وزیر دارایی لبنان طی نشستی که با حریری داشتند٬ نتوانستند در مورد تشکیل کابینه جدید٬ حریری را قانع به بازگشت از موضعش نمایند.

نتیجه نشست نمایندگان حزب الله و امل با حریری

به گزارش گروه بین الملل کشتی کروز به نقل از روزنامه الجمهوریه مذاکرات میان سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان و نمایندگان احزاب شیعه در خلال 48 ساعت گذشته٬ موفقیت آمیز نبود؛ چرا که علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان و حاج حسین خلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب الله نتوانستند حریری را برای تشکیل یک دولت تکنوسیاسی قانع نمایند.

طبق اطلاعات روزنامه الجمهوریه٬ علی حسن و حاج حسین خلیل به حریری اعلام کردند که هردو در دولت از وی حمایت می نمایند. این دو همچنین تاکید کردند که آشفتگی اوضاع لبنان٬ ایجاب می نماید که حریری در دولت حضور داشته باشد. علی و حسین خلیل خاطرنشان کردند که برای عبور کشور از این بحران و دادن اطمینان خاطر به مردم٬ آماده همکاری با حریری هستند.

این اطلاعات نشان می دهد که بر خلاف اخبار اخیر در محافل سیاسی. به نظر نمی رسد که نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به طور قاطع٬ بازگشت به سمت نخست وزیری را رد نموده باشد؛ با این حال پس از آنالیز دلایل استعفای سعد حریری و عدم توانایی وی بر فعالیت در فضای کنونی کشور٬ متوجه می شویم که حریری از موضع خود در مورد تشکیل کابینه جدید بر نمی گردد. طبق اطلاعات٬ حریری تاکید نموده که آماده بازگشت به دولت است٬، اما بایک شرط اساسی! و آن شرط هم تشکیل یک دولت تکنوکرات است٬ بدون حضورهیچ حزب و هیچ نیروی سیاسی که در دولت سابق حضور داشتند.

خبر ها حاکی از آن است که نشست میان وزیر دارایی و معاون دبیرکل حزب الله با حریری موفقیت آمیز نبود٬، اما این به معنای خاتمه رایزنی ها نیست. طبق اطلاعات٬ نخست وزیر مستعفی لبنان بر موضع خود در تشکیل دولت تکنوکرات اصرار داشت و همچنین اشاره نمود که چنین دولتی باید بدون حضور احزاب شیعه باشد که این به معنای لغو انتخابات اخیر مجلسی است.

باید اشاره کنیم درست است که بیش از 200 یا 300 هزار نفر از مردم لبنان از 17 اکتبر تاکنون به خیابان ها آمده و آغاز به تظاهرات ضد دولت کردند؛ اما در مقابل میلیون ها نفر در انتخابات مجلس شرکت نموده و نمایندگان خود را انتخاب کردند. سوالی که در اینجا مطرح می گردد این است که آیا می توان روی همه این ها خط کشید؟ نه چنین چیزی قابل قبول نیست. در نتیجه٬ تشکیل یک دولت تکنوکرات کاملا رد می گردد؛ چرا که آن به معنای باطل کردن نتایج انتخابات مجلسی است که مردم در آن شرکت داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نتیجه نشست نمایندگان حزب الله و امل با حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه نشست نمایندگان حزب الله و امل با حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید