هسته یک سیاره برای نخستین بار رصد شد

به گزارش کشتی کروز، محققان یک سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد نموده اند که در فاصله 730 سال نوری از زمین مدار می زند.

هسته یک سیاره برای نخستین بار رصد شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی کشتی کروز به نقل از دیلی میل، محققان یک سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد نموده اند که در فاصله 730 سال نوری از زمین مدار می زند.

به گفته دانشمندانی که این پژوهش را انجام دادند، این سیاره در حقیقت هسته باقی مانده از یک سیاره گازی عظیم و شبیه مشتری است.

دانشمندان ادعا می نمایند که این سیاره عجیب 40 برابر عظیمتر از زمین است؛ سیاره مذکور به نام TOI 849 b شناخته می گردد و مدار آن دور ستاره اش حدود 18 ساعت طول می کشد.

تصور می گردد گازهای اطراف سیاره از بین رفته است؛ همچنین احتمال داده می گردد به سیاره دیگری نیز برخورد نموده باشد و در اثر همین موضوع لایه خارجی آن از بین رفته باشد.

دانشمندان تصور می نمایند TOI 849 b که هر 18 ساعت یک مدار را کامل می نماید، ممکن است لایه گاز خارجی خود را به دلیل فاصله کم تا ستاره خود از دست داده باشد.

آنها همچنین می گویند ممکن است این لایه را در برخورد با سیاره دیگری از دست داده باشد؛ TOI 849 b به اندازه نپتون یا تقریباً 40 برابر عظیمتر از زمین است.

این نخستین باری است که هسته یک سیاره گازی در فضا رصد شده و به محققان این امکان را می دهد تا سیاره هایی مانند زحل و مشتری را بیشتر درک نمایند.

سیاره مذکور توسط ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران ناسا کشف شد؛ این مطالعه در مجله Nature به چاپ رسیده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "هسته یک سیاره برای نخستین بار رصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هسته یک سیاره برای نخستین بار رصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید