پیوست 7 بندی اساسنامه فدراسیون های ورزشی، تغییر ترکیب چند مجمع!

به گزارش کشتی کروز، اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران دارای مصوبه مرتبط هفت بندی جداگانه ای از سوی هیات وزیران است که نکات بسیار مهمی را در رابطه با سرنوشت چند فدراسیون ورزشی خاص و هم مشخص رییس مجمع عمومی فدراسیون های ورزشی در خود جای داده است.

پیوست 7 بندی اساسنامه فدراسیون های ورزشی، تغییر ترکیب چند مجمع!

به گزارش کشتی کروز، هیات وزیران در جلسه 14 مهرماه سال 98 به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و به استناد تبصره ماده (11) قانون لیست نهادها و موسسات عمومی غیردولتی-مصوب 1373- اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

اساسنامه نو فدراسیون های ورزشی پس از تغییراتی در کمیسیون اجتماعی هیات دولت و طرح در کمیته تطبیق قوانین مجلس در مهر ماه سال 98 به تصویب رسید و در آذر ماه همان سال هم هم برای اظهارنظر و تایید نهایی به شورای نگهبان ارجاع شد تا پس از تایید، جهت اجرا به دولت ابلاغ گردد، اما حدود 20ماه طول کشید تا نهایت در شنبه 12 تیر از سوی سخنگوی شورای نگهبان اعلام شد که چهارشنبه 9 تیرماه 1400 اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران، مورد آنالیز قرار گرفته و مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی شناخته نشده تا این گونه به تایید شورای نگهبان برسد و در نهایت 19 تیرماه بود که از سوی معاون اول سابق رییس جمهوری جهت اجرا به وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شد و اواخر مردادماه بود که از سوی این وزارتخانه جهت اجرا به فدراسیون های ورزشی ابلاغ شد.

طبق این اساسنامه، فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران، نهاد عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال اقتصادی و اداری با مدت فعالیت نامحدود و به اسم بالاترین مرجع ذی صلاح عهده دار رشته/ رشته های ورزشی تحت پوشش در کشور است و از سوی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک (فقط در رشته های مرتبط) به رسمیت شناخته شده است تا بر مبنای منشور المپیک و رعایت قوانین و مقررات مربوط در چهارچوب این اساسنامه فعالیت کند.

نکته قابل توجه در خصوص اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایراناینکه مسعود سلطانی فر، وزیر سابق ورزش و جوانان 30 مردادماه امسال در پیوست ابلاغی عطف به اساسنامه مصوب، به روسا و سرپرستان فدراسیون های ورزشی آورده است: با عنایت به تصویب اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران که اخیرا به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره 626.100.ص. 400 مورخه 1400.05.12 ابلاغ شد در جهت تسهیل در اجرای آن به پیوست متن تصویب نامه شماره 22403.ن55102.ه مورخه 1399.03.07 هیات محترم وزیران مرتبط با اساسنامه فوق الذکر ابلاغ تا همسو با ابلاغیه فوق الذکر به مورد اجرا گذاشته گردد.

در مصوبه هیات وزیران مرتبط با اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ هفتم خردادماه سال 1399 از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول سابق رییس جمهوری ابلاغ شده آمده است:

هیئت وزیران در جلسه مورخ 14 مهرماه سال 1398 به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

بند اول: در فدراسیون های چند رشته ای به منظور انجام امور هر رشته به صورت مجزا، انجمن رشته مربوطه در چارچوب آیین نامه ای که به تصویب مجمع فدراسیون می رسد تشکیل می گردد. انجمن از نظر شخصیت حقوقی مستقل و از نظر مسائل اداری، اقتصادی، معاملاتی، فرهنگی و فنی زیر نظر فدراسیون خواهد بود. روسای انجمن های ورزشی که رشته/ رشته های ورزشی آن ها در بازی های المپیک، پارالمپیک، آسیایی و پارآسیایی شرکت دارند، عضو دارای حق رای در مجمع عمومی فدراسیون مربوطه هستند.

بند دوم: فدراسیون ورزش های همگانی، روستایی و بازی های بومی-محلی، زورخانه ای و کشتی پهلوانی و فدراسیون های چند رشته ای (به تشخیص وزارت ورزش و جوانان) از نظر ترکیب مجمع عمومی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهند بود.

بند سوم آمده: فدراسیون پزشکی ورزشی و اسلامی ورزش زنان از نظر اهداف، وظایف و اختیارات، عضوگیری و ترکیب مجمع عمومی تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهند بود.

بند چهارم: فدراسیون های ورزش دانش آموزی، ورزش دانشگاهی و ورزش کارگری که عهده دار اداره رشته های ورزشی در بین جمعیت های تحت پوشش وزارتخانه های مربوطه هستند به اسم فدراسیون صنفی شناخته می شوند. در مجمع عمومی این فدراسیون ها وزیر مربوط یا معاون ایشان به اسم رییس مجمع عمومی مشخص شده و نماینده وزرات ورزش و جوانان هم در مجمع عمومی با حق رای حضور خواهد داشت.

بند پنجم: آیین نامه نحوه فعالیت هیئت های استانی و شهرستانی در چارچوب اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین و مقررات مربوط به تصویب وزیر ورزش و جوانان خواهد رسید.

بند ششم: آیین نامه های مرتبط با اساسنامه فدراسیون ها به وسیله وزارت ورزش و جوانان در چارچوب قوانین و مقررات مربوط ابلاغ می گردد.

بند هفتم:وزارت ورزش و جوانان مسئولیت نظارت بر اجرای این تصویب نامه و اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون های ورزشی را بر عهده خواهد داشت. وزیر ورزش و جوانان به اسم رییس مجمع عمومی مشخص و احکام اعضای هیئت رییسه فدراسیون به وسیله رییس مجمع صادر می گردد.

به منظور مشاهده اصل مصوبه هیات وزیران مرتبط با اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ هفتم خردادماه سال 1399 از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول سابق رییس جمهوری ابلاغ شده می توانید (اینجا) کلیک کنید.

جهت مشاهده اساسنامه فدراسیون های ورزشی می توانید (اینجا) کلیک کنید.

طرح چند پرسش

با توجه به اینکه اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 19 تیرماه امسال ابلاغ شده و تاریخ مصوبه هیات وزیران مرتبط با این اساسنامه که هفتم خردادماه سال 1399 است، سوال این است که به چه دلیل مصوبه مرتبط در متن اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران لحاظ نشده و به صورت جداگانه از سوی هیئت وزیران مصوب شده و به صورت جداگانه هم از سوی وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شده است؟

دو اینکه در خصوص مصوبه هیات وزیران مرتبط با اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران که اواخر مردادماه امسال از سوی وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شده، آیا این مصوبه به تایید شورای نگهبان رسیده است؟ آیا این مصوبه به تایید مجلس شورای اسلامی رسیده است؟ اگر خیر، فرآیند اجرای آن در کنار اساسنامه مصوب مجلس و تایید شورای نگهبان در مجامع چگونه خواهد بود؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیوست 7 بندی اساسنامه فدراسیون های ورزشی، تغییر ترکیب چند مجمع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوست 7 بندی اساسنامه فدراسیون های ورزشی، تغییر ترکیب چند مجمع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید