چه میزان خواب برای بدن کافی است؟ عوارض بی خوابی چیست؟

به گزارش کشتی کروز، شاید شما هم جزو افرادی باشید که از طرف خانواده و دوستانتان به کم خوابی یا پرخوابی متهم می شوید. شاید هم واقعا با مشکل بی خوابی روبرو هستید. اما خواب کافی چند ساعت است؟ همواره به ما گفته اند که شب ها باید 8 ساعت بخوابید، اما این میزان خواب یک میانگین است و ممکن است بهترین میزان خواب برای همه نباشد. بعضی از افراد به خواب بیشتری احتیاج دارند و بعضی دیگر با کمتر خوابیدن بهتر هستند. احتیاج ما به خواب ممکن است در طول عمر و در سنین مختلف تغییر کند. بنابراین جمله تکراری هر شب 8 ساعت بخوابید چیزی بیش از یک کلیشه نیست. برای تنظیم خواب باید احتیاج شخص خود را در نظر بگیرید و یک الگوی صحیح برای خود پیدا کنید.

چه میزان خواب برای بدن کافی است؟ عوارض بی خوابی چیست؟

کم خوابی و پرخوابی طبیعی

هر فردی به میزانی از خواب احتیاج دارد که توسط اطلاعات ژن ها یا ژنتیک او معین می گردد. این احتیاج مطابق با میزان خوابی است که بدن برای این که ما سرحال و سرزنده بیدار شویم احتیاج دارد. تفاوت میان افراد کم خواب و پرخواب در میزان احتیاجشان به خواب معین می گردد. میزان احتیاج طبیعی به خواب در واقع یک بازه است؛ افرادی کم خواب کسانی هستند که کمتر از میانگین این بازه به خواب احتیاج دارند و افراد پرخواب کسانی هستند که بیش از میانگین این بازه زمانی به خواب احتیاج دارند.

تغییر میزان احتیاج به خواب در سنین مختلف

میانگین احتیاج به خواب در طول سال های زندگی هر فرد تغییر می نماید، خصوصا در دوران کودکی و نوجوانی. با اینکه 8 ساعت خواب یک میانگین برای میزان خواب در بزرگسالان بالای 18 سال است، اما احتیاج به خواب در اشخاص خاص می تواند بالاتر و پایین تر از میانگین باشد. میانگین احتیاج به خواب در گروه های سنی مختلف به ترتیب زیر است:

 • نوزادی (3 الی 11 ماه) 14 الی 15 ساعت
 • کودک نوپا (12 الی 35 ماه) 12 الی 14 ساعت
 • سن پیش از مدرسه (3 الی 6 سال) 11 الی 13 ساعت
 • سن مدرسه (6 الی 10 سال) 10 تا 11 ساعت
 • نوجوانی (11 الی 18 سال) 9.5 ساعت
 • بزرگسالی میانگین 8 ساعت
 • سالمندی احتمالا به خواب کمتری احتیاج دارند

بی خوابی چیست؟

چه اتفاقی می افتد اگر تنظیم خواب ما به هم بریزد و کمتر از زمانی که بدن و ذهنمان احتیاج دارد بخوابیم؟ با کم خوابیدن ما دچار عارضه کمبود خواب می شویم. کمبود خواب یک عارضه جدی است و این کم بود را باید جبران کنیم! روش های جبران کم خوابی هم چرت طولانی در طول روز یا زود رفتن به تخت خواب است. با توجه به این که هر فرد میزان مورد احتیاج خواب خود را دارد، در صورتی که به آن میزان خواب در طول یک شبانه روز دست پیدا نکند، با عواقب بدی هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی درگیر خواهد شد.

بخشی از فرایند خواب در مغز ما، از بین رفتن فعالیت های شیمیایی که باعث خواب آلودگی می شوند است. مضنون اصلی در این فرایند شیمیایی آدنوزین است. آدنوزین درواقع محصول متابولیسم (میزان انرژی مصرفی) در بدن شما است. زیاد بیدار ماندن و عدم تنظیم خواب، میزان آدنوزین را افزایش می دهد و هر چقدر که شما بیشتر بیدار بمانید میزان آدنوزین فراوری شده در بدن شما بیشتر شده و باعث می گردد احساس خواب آلودگی بیشتری کنید. خوابیدن مغز شما را از آدنوزین خالی می نماید، اما برای از بین بردن کامل آدنوزین شما میزان مناسبی از خواب احتیاج دارید.

عوارض بی خوابی چیست؟

اگر شما اغلب دچار کمبود خواب هستید، حتما این سوال برای شما پیش می آید که بی خوابی چه عواقبی دارد و عوارض اختلال خواب چیست؟

برای مثال اگر شما به 8 ساعت خواب برای استراحت کامل احتیاج دارید اما فقط 6 ساعت بخوابید، شما 2 ساعت کمبود خواب در این 24 ساعت خواهید داشت. این کمبود ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد مخصوصا اگر در همان روز جبران نگردد. تحقیقات نشان داده است که کمبود خواب در فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد. تاثیراتی مانند:

 • خستگی مفرط
 • عدم تمرکز
 • ضعف در حافظه کوتاه مدت
 • نوسانات خلق و خو
 • افسردگی
 • زودرنجی و حساسیت بیش از اندازه.

همچنین در درازمدت می تواند ضعف فیزیکی، توهم و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد.

چطور می توان بی خوابی را جبران کرد؟

خبر خوب این است که جبران کم خوابی در کوتاه مدت با همان میزان ساعت خوابیدن میسر است. اگر شما یک خواب کامل شبانه، بعد از بی خوابی اخیرتان داشته باشید، احساس فوق العاده ای خواهید داشت. اگر چند شب خواب کافی داشته باشید، عواقب فیزیکی کم خوابی شما خیلی سریع رفع خواهند شد. اما خبر بد این است که شما نمی توانید کم خوابی های ماه ها و سال های گذشته را جبران کنید. متاسفانه زمان زیادی گذشته و عواقب دراز مدت بی خوابی ممکن است به سراغ شما بیاید. اندازه گیری میزان آسیب های کم خوابی در دراز مدت کمی سخت است و نمی توان به طور دقیق گفت تغییر روش شما تا چه اندازه می تواند موثر باشد.

اگر خواب راحت و به اندازه ای نداشته اید و عوارض فیزیکی و ذهنی بی خوابی را تجربه می کنید، می توانید به یکی از راه های زیر آن را جبران کنید:

سعی کنید زمان خواب خود را افزایش دهید

با زود به تخت خواب رفتن می توانید زمان خواب خود را افزایش دهید. با ساعت کوک نکردن و آلارم نگذاشتن برای بیدار شدن می توانید مطمئن شوید که در آن روز معین به اندازه خوابیده اید. اما سعی کنید خیلی زود هم به تخت خواب نروید. بیش از اندازه زود به رخت خواب رفتن خطر بی خوابی را بیشتر می نماید. اگر جزو افرادی هستید که زمان زیادی را در تخت خواب می گذرانید و مدام از خود می پرسید چرا خوابم نمی برد؟ کاری که باید انجام دهید این است: اگر برای استراحت کامل 7 ساعت خواب احتیاج دارید سعی کنید بیش از 9 ساعت را در تخت خواب نگذرانید (مجموع زمان اقدام برای خواب و زمان خواب) با این روش ساعت خواب شما منظم خواهد شد.

یک چرت میان روز داشته باشید

اگر میزان خواب شب شما کم است، چرت بعداز ظهر مانند یک میان وعده عمل می نماید. شما می توانید کمبود خواب شب خود را در طول روز با چرت زدن جبران کنید. یک چرت کوتاه می تواند شما را سرحال بیاورد، اما چرت طولانی می تواند کمبود خواب شب گذشته را جبران کند. همین طور چرت با قهوه (چرتی که پس از خوردن یک قهوه می زنند و 10 الی 20 دقیقه بیشتر طول نمی کشد) یک روش طبیعی برای مقابله با آدنوزین است.

آخر هفته را خوب بخوابید

اکثر افراد این روش را انجام می دهند؛ صبح آخر هفته را بیشتر می خوابند. اگر شما شاغل هستید و در طول هفته باید صبح ها زود از خواب بیدار شوید، احتمالا کمبود خواب پیدا خواهید کرد. با بیشتر خوابیدن در آخر هفته ها حتما سعی کنید کمبود خواب هفته خود را جبران کنید؛ با این کار انگار که یک دکمه ریست برای تمام کم خوابی ها زده باشید و حسابتان را هر هفته صاف کنید. اما این روش ممکن است برای کسانی که در طول هفته از کم خوابی رنج می برند روش کارامدی نباشد.

قهوه بنوشید

کافئین می تواند سیگنال های آدنوزین را دفع کند. تاثیر قهوه، نوشابه و چای معمولا کوتاه است و در نتیجه شما مجبور هستید که دوباره آن ها را تجدید کنید و یک لیوان دیگر بنوشید. کافئین نمی تواند کم خوابی های شدید را جبران کند، پس نقش محدود و کم رنگی در جبران کمبود خواب دارد.

در این بین از قلم نیاندازید که هرگز با کم خوابی رانندگی نکنید! اگر برای رانندگی خیلی خواب آلود هستید، پشت فرمان ماشین ننشینید. رانندگی در شرایطی که اختلال خواب دارید می تواند به شدت خطرناک باشد. خواب آلودگی این یکی از دلایل عمده در تصادفات ماشین است. زیاد کردن صدای ضبط یا پایین آوردن شیشه ماشین یاریی نخواهد کرد، پس ریسک نکنید.

اگر برای درمان کم خوابی مشکل دارید از یک متخصص یاری بگیرید

کسانی که با عوارض بی خوابی درگیر هستند برای درمان کم خوابی باید از یک متخصص یاری بگیرند چرا که این عوارض می تواند دلایل دیگری داشته باشد. یک متخصص می تواند شما را هدایت کند و مراقبتی که احتیاج دارید را به شما پیشنهاد کند تا شما هم بتوانید به خواب راحت، عمیق و احساس سرحالی و شادابی در طول روز دست پیدا کنید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "چه میزان خواب برای بدن کافی است؟ عوارض بی خوابی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه میزان خواب برای بدن کافی است؟ عوارض بی خوابی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید