کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی

به گزارش کشتی کروز، کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی به ساخت قاشق و چنگال یا قابلمه محدود نمی گردد. این آلیاژ پرکاربرد قابلیت های منحصر به فردی دارد. همین موضوع موجب کارایی چشمگیر ورق استیل در تهیه وسایل و ابزار خانه داری شده است. قابلیت مقاومت در برابر خوردگی مهم ترین ویژگی این آلیاژ زیبا و پرکاربرد است.

کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی

به گزارش خبرگزاری کشتی کروز جوان و به نقل از نیک فولاد (www.nikfoolad.com) فراوری نماینده محصولات فولادی از جمله انواع ورق استیل، صنعت فراوری لوازم خانگی بدون وجود این ورق مختل می گردد. کافی است همین حالا در جایی که نشسته اید به دور و اطرافتان نگاه کنید. در این صورت احتمالاً لوازم بسیاری را می بینید که در بخشی از آن از آلیاژ استیل استفاده شده است. علت این کاربرد گسترده ویژگی های منحصر به فرد آلیاژی به نام استیل بوده که صنعت لوازم خانگی و بسیاری از صنایع دیگر را دچار تحولات معنادار نموده است. اما آیا می دانید این ویژگی ها کدام اند و یا به طور کلی استیل چه مسیری را برای تبدیل شدن به یک وسیله خانگی طی می نماید؟

ورق استیل چیست؟

ورق استیل در واقع همان ورق فولادی است که دارای مقاومت بالا در مقابل خوردگی و زنگ زدگی می باشد. قابلیت ضدخوردگی در ورق استیل با استفاده از اضافه کردن میزان معینی از عناصر مختلف به بافت فولاد ایجاد می گردد. عمده ترین این عناصر کروم است. در واقع برای فراوری استیل یا فولاد ضد زنگ اضافه کردن حداقل 11 درصد کروم ضروری است. از طرفی خود فولاد از ترکیب عناصر مختلف که بخش عمده آن آهن و کربن است ساخته می گردد. البته قابلیت ضد خوردگی بخش کوچکی از ویژگی های استیل است. در واقع این آلیاژ ویژگی های زیادی دارد که در نوع خود جالب و البته منحصر به فرد هستند.

ویژگی های ورق استیل کدام اند؟

ویژگی های ورق استیل که آن را به یک آلیاژ مناسب برای فراوری لوازم خانگی تبدیل نموده است، بسیارند. البته این آلیاژ در صنایع مختلف و فراوری تجهیزات و لوازم متفاوتی کاربرد دارد. اما به طور کلی معینه های این آلیاژ را می توان در چند بخش زیر دسته بندی کرد:

مقاومت در برابر خوردگی: همانطور که گفتیم وجود کروم در این آلیاژ باعث شده است که لوازم ساخته شده از استیل در مقابل رطوبت و شرایط آب و هوایی متفاوت دچار هیچگونه زنگ زدگی و خوردگی نشوند.

مقاومت در برابر تغییرات دما: گرمای شدید و یا سرمای سخت هیچکدام نمی توانند کوچکترین اثری بر روی ساختار و ویژگی های این آلیاژ بگذارند.

قابلیت استریل شدن: یکی از دلایل مهمی که ورق استیل در ساخت لوزام خانگی و البته تجهیزات مختلف بیمارستانی و دارویی به کار گرفته می گردد، این است که به راحتی تمیز و استریل می گردد. اگر توجه نموده باشید آشپزخانه های بزرگ و صنعتی به طور کلی از استیل ساخته می شوند. چرا که این آلیاژ به راحتی تمیز شده و مستعد جرم گرفتن و جمع شدن میکروب و آلودگی نیست.

غیرقابل نفوذ بودن: لوازم خانگی و تجهیزات آشپزی با انواع مواد سر و کار دارند. گاهی ممکن است این مواد دارای خواص اسیدی باشند. اما استیل یک ویژگی مهم دارد و آن نفوذناپذیری و مصونیت در مقابل اسیدها است.

سلامت: همانطور که می دانید تجهیزات خانگی با غذا و مواد خوراکی سرو کار دارند. از طرفی سلامت غذاها به طور مستقیم با سلامت ما در ارتباط است. بنابراین سلامت متریالی که در آن آشپزی نموده و یا غذا سرو می کنیم حیاتی است. استیل از این لحاظ نیز یک گزینه ایمن به شمار میرود.

دیگر ویژگی ها: قابلیت شکل پذیری، برش کاری، جوش پذیری و پرداخت و بعلاوه قابلیت بازیافت از دیگر ویژگی های کاربردی این نوع متریال است.

انواع لوازم خانگی که ورق استیل در آن به کار رفته است کدامند؟

لوازم خانگی استیل بر اساس چند فاکتور مختلف در دسته های متفاوتی قرار می گیرند. این دسته می تواند شامل لوازم خانگی برقی باشد و یا دیگر لوازم و تجهیزات خانه. بعلاوه بر اساس نوع استیل به کار رفته در این محصولات، گریدهای متداول 304 و 316 بیشترین کاربر را دارند. به هر حال از قاشق و چنگال، قابلمه و ابزار آشپزی گرفته تا اجاق گاز، یخچال و توستر در بخشی از آن از استیل استفاده می گردد. به علاوه لوازم خانگی دیگری مانند میز نهارخوری و تختخواب و اکسسوری های دکوراتیو از جنس استیل در جای جای یک خانه مدرن دیده می گردد.

نحوه فراوری لوازم خانگی از آلیاژ استیل

همانطور که گفتیم استیل دارای گریدهای مختلف است. هر کدام از گریدهای استیل ویژگی های متفاوتی دارند. در واقع برخی از این گریدها مقاومت کمتری در مقابل خوردگی داشته و با کیفیت پایین تری نسبت به دیگر گریدها شناخته می شوند. اما استیل گرید 304 و پس از آن 316 از باکیفیت ترین و مقاوم ترین نوع استیل شناخته می شوند. بنابراین بخش قابل توجهی از لوازم خانه از این نوع استیل تهیه می گردد.

به هر حال در فراوری این محصولات از ورق استیل استفاده می گردد. در واقع کارخانه ها و کارگاه های فراوری لوازم و تجهیزات خانه اقدام به خرید عمده ورق استیل نموده و آن را بنا بر ساختار محصول مورد نظر پرداخت می نمایند.

انواع ورق استیل که در ساخت لوازم خانگی به کار گرفته می گردد

همانطور که گفتیم این نوع آلیاژ براساس عناصری که در آن به کار رفته است، دارای گریدهای مختلفی می باشد. گرید ورق معین می نماید که چه ویژگی هایی دارد و بهتر است در فراوری چه محصولاتی به کار گرفته گردد. به این ترتیب رایج ترین ورق های استیل به کار رفته در لوازم خانگی عبارتند از:

ورق 130: این ورق درصد کمی نیکل و کروم دارد و نرم است. کاربرد این ورق بیشتر در ساخت چاقو می باشد.

ورق 180: خاصیت مغناطیسی و کیفیت میانه ویژگی شاخص این ورق است. بعلاوه قیمت ورق 180 ارزان می باشد.

ورق 200: این نوع ورق کیفیت پایینی داشته و در مقابل خوردگی مقاومت کمی دارد. با این حال از این نوع ورق در ساخت لوزام خانگی ارزان تر استفاده می گردد.

ورق سری 300: ورق های این مجموعه بسیار انعطاف پذیرند. به همین دلیل می توان آنها را به هر فرمی شکل داد. همین موضوع باعث کاربرد گسترده سری 300 در تهیه لوازم خانه شده است. قابلیت جوشکاری و مقاومت در برابر خوردگی از دیگر ویژگی های محصولات این مجموعه می باشد.

ورق استیل 304: ویژگی شاخص این ورق درخشندگی قابل توجه آن است. علت این درخشندگی وجود مقادیر زیادی از کروم و نیکل در بافت ورق می باشد. مقاومت این محصول در برابر خوردگی بسیار بالا است بنابراین استفاده از آن در ساخت لوازم ریز و درشت آشپزخانه به شدت رایج است.

ورق استیل 316: این نوع ورق در بافت خود دارای آلیاژ مولیبدن است. بنابراین مقاومت استیل 316 در برابر نمک و مواد شیمیایی به شدت بالا است. همین موضوع باعث به کارگیری ورق 316 در ساخت تجهیزات لوکس آشپزخانه و لوازمی مانند مبلمان شده است.

ورق سری 400: عناصر اصلی این سری از ورق کروم و مولیبدن است. کربن در این ورق به میزان خیلی کم به کار گرفته می گردد.جوش پذیری بالا، مقاومت در برابر خوردگی، ضد زنگ بودن و خاصیت مغناطیسی از ویژگی های اصلی این سری است. تجهیزاتی مانند کارد و چنگال و وسایل کوچک از این نوع ورق ساخته می گردد.

ورق استیل 430: از این نوع ورق برای تهیه لوازم خانگی با کیفیت میانه استفاده می گردد. بعلاوه آیتم هایی مانند درب لوازم خانگی از ورق 430 ساخته می گردد. علت این نوع کاربرد قابلیت ضدخوردگی این ورق نسبت به سری 300 است.

ورق استیل 404: این ورق را در ساخت تجهیزات آشپزی و لوازم خانه که احتیاج به مقاومت بالا دارند مورد استفاده قرار می دهند. سختی و استحکام قابل توجه این نوع ورق باعث کاربرد آن در این زمینه شده است.

دیگر دسته بندی های ورق استیل

این محصول پرکاربرد بر اساس فاکتورهای مختلف دسته بندی می گردد. یکی از این فاکتورها طرح ورق است. در واقع ورق بر اساس ساده یا طرحدار بودن در دو دسته مجزا قرار می گیرد. ضمناً نوع طرحدار این ورق خود تنوع زیادی دارد. به همین دلیل لوازم خانگی مدرن و آیتم های دکوراتیو لوکس و پرطرفدار زیادی در سال های اخیر وارد بازار شده است.

راهنمای خرید ورق استیل برای فراوری نمایندگان لوزام خانه

برای خرید این محصول ابتدا ضروری است قیمت ورق استیل را استعلام کنید. برای این کار می توانید از نیک فولاد یاری بگیرید. نیک فولاد قیمت روز ورق استیل را به صورت جدول بندی شده و دقیق ارائه می دهد. به علاوه امکان تماس با کارشناسان نیک فولاد و استعلام قیمت ورق استیل نیز برای شما وجود دارد.

از طرفی خرید استیل ورق به صورت عمده در نیک فولاد با خدمات قابل توجهی همراه است.

خدمات نیک فولاد در زمینه فروش عمده ورق استیل

مهم ترین خدمات فروش ورق استیل در نیک فولاد عبارتند از:

مشاوره در زمینه تأمین محصول: یکی از خدمات نیک فولاد که مورد توجه خریداران قرار گرفته است، مشاوره است. کارشناسان نیک فولاد هر لحظه آماده ارائه هدایت به متقاضیان هستند.

فروش اعتباری: در این مجموعه امکان خرید اعتباری استیل ورق برای شما وجود دارد. بدین ترتیب اگر کسب و کار شما یا واحد صنعتی تان در زمینه تأمین ورق استیل و مسائل اقتصادی به مشکل خورده است، راه حل آن در دست نیک فولاد است.

تأمین تقاضای داخل و خارج از کشور: نیک فولاد ورق استیل مورد احتیاج شما را به هر کجای کشور که بخواهید ارسال می نماید. از طرفی صادرات ورق استیل به کشورهای مختلف دنیا بخشی از خدمات این شرکت است.

خدمات پس از فروش: نیک فولاد محصولی که دارای نقص بوده و یا با سفارش شما مطابق نباشد را به راحتی برگردانده و مبلغ پرداختی را به شما پس می دهد. به علاوه تیم کارشناسی این مجموعه آماده پشتیبانی 24 ساعته از خریداران می باشند.

منبع: تجارت نیوز

به "کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد ورق استیل در لوازم خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید