کرونا 60 میلیارد تومان به موزه ها و اماکن تاریخی خسارت زد

به گزارش کشتی کروز، ماه هاست به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد تعطیلی اماکن گردشگری و البته موزه ها بودیم. هرچند شیوع ویروس کرونا به طور رسمی از اوایل اسفند ماه در ایران اعلام شد اما وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در 20 اسفند دستور تعطیلی موزه ها، کاخ موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی در تعطیلات نوروز 99 را صادر کرد. با صدور این دستور کم کم شاهد تعطیلی موزه ها در سراسر کشور و پیوستن آنها به سایر بخش های تعطیل کشور بودیم.

کرونا 60 میلیارد تومان به موزه ها و اماکن تاریخی خسارت زد

با وجود آن که ماه های آخر سال و در پی آن آغاز نوروز بهترین زمان برای موزه ها به جهت کسب درآمد از بازدیدهاست اما به دلیل تعطیلی شاهد ضرر و زیان هنگفت موزه ها بودیم چنانکه موزه ملی ایران در نوروز کرونایی 1399، یک میلیارد ضرر داد. با این وجود با گذشت زمان و تصمیم مسئولان، در نهایت در خرداد ماه بعد از خبر کاهش محدودیت های سفر و بازگشایی اماکن تفریحی روباز، حسن روحانی (رئیس جمهور) در جلسه ستاد مقابله با کرونا بیان نمود که موزه ها و اماکن تاریخی از 4 خردادماه فعالیت مجدد خود را آغاز می کنند.

درواقع می توان گفت موزه های کشور بعد از حدود دو ماه و نیم تعطیلی، بالاخره باز شدند و بازدیدکنندگان با رعایت پروتکل های بهداشتی اجازه بازدید پیدا کردند.

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص استقبالی که مخاطبان از موزه ها در شرایط کنونی و بازگشایی در زمانی که هنوز کرونا تمام نشده است، گفت: اکنون تعداد بازدیدکنندگان به اندازه ای ست که انتظار نداشتیم. اما نباید فراموش کرد که زمان پربازدید از موزه ها که همان فروردین ماه بود را نداشتیم. اگر بخواهیم تعداد بازدیدکنندگان بهار امسال را با بهار سال گذشته مقایسه کنیم می توان گفت تنها 20 درصد بازدیدکنندگان را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم. البته در مقایسه با برخی از موزه های بزرگ دنیا که حتا پس از بازگشایی همچنان بازدیدکننده ندارند، تعداد بازدیدکننده های موزه ملی خارج از تصور ماست.

او ادامه داد: با توجه به آن که گردشگری خارجی در حال حاضر در کشور حضور ندارد، بازدید گردشگران خارجی از موزه ها صفر است. در این میان برخی از موزه های استانی و منطقه ای از گردشگری داخلی بی نصیب هستند اما بازدیدکنندگان عمومی و محلی آنها در حدود 20 درصد است.

ایلنا نوشت، به گفته کارگر، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای میراثی تا به امروز حدود 60 میلیارد تومان به این حوزه آسیب وارد کرده و بلیت فروشی برای موزه ها و اماکن فرهنگی طی این مدت با خسارت 60 میلیارد تومانی روبه رو شده اند.

منبع: گردشبان

به "کرونا 60 میلیارد تومان به موزه ها و اماکن تاریخی خسارت زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا 60 میلیارد تومان به موزه ها و اماکن تاریخی خسارت زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید